KRYESORET
Aktualitet

Grupi i Rithemelimit në PD, afat Bashës: Liro zyrën e bëj dorëzimet deri në 5 janar!

23 Dhjetor 2021, 11:48 Nga DOSJA
Grupi i Rithemelimit në PD, afat Bashës: Liro zyrën e bëj

TIRANË – Grupi i Rithemelimit të Partisë Demokratike, i dalë nga votimi në Kuvendin Kombëtar të 11 dhjetorit të thirrur nga ish-Kryeministri Sali Berisha, ka dhënë një ultimatum për kryedemokratin Lulzim Basha. Numri një i PD-së është i detyruar, sipas tyre, që të lirojë zyrën e tij deri më datë 5 janar, duke depozituar kështu me shkresë zyrtare vendimin e Kuvendit Kombëtar dhe Referendumit të mbajtur një javë më parë, më 18 dhjetor. Sipas Komisionit të Rithemelimit të PD-së, e njëjta letër që do t’u shkojë në dorë edhe trupës diplomatike të akredituar në vendin tonë. Kërkesa e sotme, u lexua në ambientet e selisë blu, nga kryetari i Komisionit të Rithemelimit, Belind Këlliçi, duke paralajmëruar se nëse hasin në rezistencë do të detyrohen të shndërrohen në përmbarues politik, për të vënë në vend vendimin e mbi 43 mijë demokratëve, të cilët me votë shkarkuan nga funksionet drejtuese Lulzim Bashën më 11 dhjetor.


LETRA E PLOTË E LEXUAR NGA BELIND KËLLIÇI:

Partia Demokratike e Shqipërisë në muajt e fundit është dashur të përballet me një sërë sfidash dhe problematikash serioze, të cilat pavarësisht rezultatit dramatik elektoral në zgjedhjet e përgjithshme, nuk e kanë tronditur moralin e demokratëve dhe besimin e tyre se familja joně politike do të kthehet shume shpejt një alternativë serioze qeverisëse, e cila do të meritojë besimin dhe mbështetjen e shumicës së shqiptarëve. Fatkeqësisht, në të njëjtën kohë dhe jashtë vullnetit të tyre, demokratëve u čshtë dashur të përballen edhe me krizën më të rëndë të identititetit dhe demokracisë së brendëshme të partisë që nga koha e themelimit të saj, veçanërisht për shkak të mosfunksionimit të forumeve të saj vendimarrëse, si dhe përvetësimit të kompetencave të organeve qendrore të partisë nga ish kryetari i saj. Në këto kushte, të ndodhur përballe indiferencës dhe pamundësisë për të ndryshuar situatën c demokracisë së brendshme nëpërmjet rikthimit në krye të detyrës se organeve qendrore të partisë, një grup deputetësh, antarësh Kryesie, antarësh të Këshillit Kombëtar, kryetarë degësh, grupseksionesh, seksionesh, delegatë të organit me të lartë drejtues të Partisë, Kuvendit Kombëtar, në përputhje me parashikimet statutore të Partisë Demokratike të Shqipërisë, morën përgjegjësine historike të thirrjes së Kuvendit Kombětar të Partisë Demokratike, me datë 11.12.2021. Qëllimi i vetëm i kësaj thirrje ishte shpětimi i Partisë Demokratike nëpërmjet rikthimit në legjitimitet moral, politik dhe statutor të funksionimit të saj, për t’a rikthyer atë në misionin e saj fillestar si shpresë për demokratët dhe njerzit e lirë të këtij vendi në mbrojtjen e vlerave perendimore dhe Euro-Atlantike. Me vendimin nr. 6, dt. 11.12.2021, Kuvendi Kombëtar i Partisë Demokratike të Shqipërisë, organi më i lartë i saj sipas Statutit, ka vendosur shkarkimin tuaj nga detyra “pěr thyerje të Statutit te Partisë Demokratike, pervetësim te kompetencave te organeve qëndrore te Partise Demokratike dhe demtim të rënde te interesave politike dhe elektorale të saj.” Pavarësisht se sipas nenit 43, shkronja ç), e Statutit, kjo vendimarrje mund të ishte vetëm e Kuvendit Kombetar të PDSH, ky i fundit, në respekt të mijera demokratëve të cilët në datën 13 qershor 2021 kishin votuar për kryetarin e PDSH sipas parimit “një anëtar; një votë”, vendosi t’a ratifikonte vendimarrjen për shkarkim nëpërmjet referendumit në të gjithë anëtarësinë, të mbajtur po sipas të njëjtit parim. Referendumi konfirmues ështě mbajtur në datën 18.12.2021, sipas disponimeve të Kuvendit Kombëtar në vendimin e sipërcituar, dhe rezultati i tij përfundimtar, sipas procesverbalit bashkëlidhur, sanksionon se 43385 demokratě nga 43879 demokratë votues, kaně vendosur në favor të vendimit të Kuvendit Kombëtar dhe për shkarkimin tuaj nga detyra e kryetarit të PDSH. Komisioni i Përkohshem i Rithemelimit të PD, i krijuar si vullnet i Kuvendit Kombëtar, si organi më i lartë ekzekutiv i partisë deri në krijimin e organeve të reja sipas Statutit, me anë të ketij komunikimi zyrtar ju fton të njiheni me vullnetin e anëtaresisë së Partisë Demokratike dhe atë të organeve mě të larta vendimarrëse të kësaj partie. Përsa më sipër, kerkohet nga ana juaj që të mermni të gjitha masat përkatëse për t’a jetësuar vullnetin e qartë të demokratëve, të shprehur nëpërmjet vendimit të Kuvendit dhe referendumit si mekanizem i demokracisë së drejtpërdrejté, duke liruar ambientet e punës së Kryetarit të Partisë, si dhe duke kryer menjëherë dorëzimet përkatëse te Komisioni i Përkohshëm i Rithemelimit të PDSH, deri më datë 05/01/2022. Refuzimi i vendimit të Kuvendit Kombëtar, si organi më i lartë statutor i Partisë Demokratike te Shqipërisë, si dhe refuzimi i vullnetit të 43385 anëtarëve të PDSH të cilët ratifikuan vendimin e shkarkimit tuaj, do të detyrojë anëtarësinë të shndërrohet në përmbaruesin politik të vendimit dhe vullnetit të saj. Bashkëlidhur do të gjeni Statutin e Partisë Demokratike të Shqipërisë, vendimin nr. 6 dt. 11.12.2021 të Kuvendit Kombëtar të PDSH, si dhe vendimin e miratimit të rezultatit përfundimtar të Referendumit të datës 18.12.2021. Mbetemi të bindur se do t’a kuptoni domosdoshmërinë jo vetëm statutore, por edhe politike e morale, të zbatimit te vullnetit të qarte të demokratëve.

Të pranishëm sot ishin: Albana Vokshi, Flamur Noka, Çlirim Gjata, Klevis Balliu, Floriana Garo, Tritan Shehu, Flamur Baçi, Bujar Nishani, Gent Strazimiri, Voltana Ademi, Belind Këlliçi etj. Ajo që vihej re ishte mungesa e ish-Kryeministrit Berisha, i cili në të gjitha herët e mëparshme ka qenë i pranishëm në marshimet e Grupit të Rithemelimit në selinë qendrore të Partisë Demokratike.

Dy ditë më parë, lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka hyrë me forcë në selinë e Partisë Demokratike, duke thyer derën e një prej sallave të mbledhjeve. Bashkë me disa prej anëtarëve të Komisionit të Rithemelimit të Partisë Demokratike, Berisha tha se kryedemokratit Lulzim Bashës do t’i depozitohet një shkesë për shkarkimin e tij nga posti.

Por gjithashtu paralajmëroi kryedemokratin që të mos guxojë të kundërshtojë vendimin e referendumit të mbajtur më 18 dhjetor, në të njëjtën ditë kur u zhvillua edhe Kuvendi Kombëtar i PD-së. Gjithashtu Berisha, në fjalën e tij ftoi deputetët e tjerë të PD që deri më tani nuk i janë bashkuar aksionit të tij, që të shkojnë në zonat e tyre zgjedhore dhe të shohin e verifikojnë listat e demokratëve që kanë votuar për shkarkimin e Bashës.

Ndërkohë që ndër të tjera në fjalën e tij, ish-kryeministri i vendit, dënoi dhunën e pretenduar nga Policia e Shtetit, ndaj protestuesve të djeshëm që kundërshtuan nismën “Ballkani i Hapur”. Pa përmendur emra, Berisha drejtoi gishtin nga drejtuesit e Komisiariatit nr.2 në Tiranë, të cilët sipas tij, kishin dhënë urdhër për keqtrajtimin e protestuesëve. Pas përfundimit të konferencës për mediat, Berisha u largua nga selia blu, por pa bërë me dije hapin e radhës kundër Bashës.

(E.H/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë