Bota

“Greqia, si fëmija i lashtuar i Evropës…”/ Ministri i jashtëm turk: Asnjë sanksion nuk do ta detyrojë Turqinë të bëjë kompromis për të drejtat e saj

Reagimi i ashpër i Turqisë vjen disa ditë përpara takimit të së enjtes së ardhshme, e cila do të diskutojë sjelljen e përgjithshme të Turqisë, si në Egje,  Mesdheun Lindor dhe Nagorno-Karabak. 
Featured image of article: “Greqia, si fëmija i lashtuar i Evropës…”/ Ministri i jashtëm turk: Asnjë sanksion nuk do ta detyrojë Turqinë të bëjë kompromis për të drejtat e saj Mevlut Çavusoglu

TURQI- Ministrisë së Jashtme në një deklaratë, për shtyp ka thënë se asnjë sanksion nuk do ta detyrojë kurrë Turqinë të heqë dorë nga të drejtat e saj sovrane në Kastellorizo ​​ose hapësirën ajrore të 10 miljeve detare. Reagimi i ashpër i Turqisë vjen disa ditë përpara takimit të së enjtes së ardhshme, e cila do të diskutojë sjelljen e përgjithshme të Turqisë, si në Egje,  Mesdheun Lindor dhe Nagorno-Karabak.

“Greqia, si fëmija i lashtuar i Evropës, synon të provokojë sanksione të Bashkimit Evropian kundër Turqisë bazuar nw pretetndimet e saj maksimaliste dhe të paligjshme për kufijtë detarë dhe ajrore.Asnjë sanksion nuk do ta detyrojë kurrë Turqinë të heqë dorë nga të drejtat e saj sovrane në Kastellorizo ​​ose hapësirën ajrore të 10 miljeve detare . Greqia duhet të hyjë në një dialog të pakushtëzuar me Turqinë sa me shpejt te jete e mundur”– tha ministria turke.

(A.k.dosja.al)

Shto Koment