Aktualitet

Greqia shton masat dhe në Kakavijë, çfarë duhet të bëjnë shqiptarët

Prej mëngjesit të sotëm, të gjithë personat që kalojnë në këtë pikë do t’i nënshtrohen një testi të shpejtë (rapid test), përgjigjja e të cilit duhet të merret në vend dhe në vazhdim do të lejohet kalimi në doganë.
Featured image of article: Greqia shton masat dhe në Kakavijë, çfarë duhet të bëjnë shqiptarët Kakavijë

KAKAVIJË– Pas mbylljes së Kapshticës, pala greke ka vendosur të shtrëngojë rregullat e verifikimit edhe në pikën kufitare të Kakavijës, e vetmja pikë hyrëse në Greqi.

Prej mëngjesit të sotëm, të gjithë personat që kalojnë në këtë pikë do t’i nënshtrohen një testi të shpejtë, përgjigjja e të cilit duhet të merret në vend dhe në vazhdim do të lejohet kalimi në doganë. Pala greke ka vendosur t’i fusë në grupe të vogla personat që kalojnë, i teston dhe pasi jepen përgjigjet e testeve, portat hapen sërish për të hyrë grupi i radhës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ata kanë kërkuar mirëkuptimin e kalimtarëve që përdorin këtë pikë, pasi sipas saj është e vetmja mënyrë që të vazhdojë të mbetet e hapur edhe pika e Kakavijës, në kushtet të cilat janë krijuar prej përhapjes masive të Covid-19 në Greqi.

(A.B)/Dosja.al

Shto Koment