Bota

Greqia në luftë me “Cassilda-n”/Zv.Ministri i Mbrojtjes sqaron situatën: 9 orët e ardhshme do të jenë shumë kritike, cikloni do përfshijë perëndimin dhe jugun

Ai tha se vendi ka përjetuar një natë të vështirë dhe gjatë mëngjesit të ditës së sotme janë shfaqur fenomene intensive. Sakaq ka shtuar se i gjithë mekanizmi shtetëror është në gatishmëri për të adresuar problemet që janë krijuar. 
Featured image of article: Greqia në luftë me “Cassilda-n”/Zv.Ministri i Mbrojtjes sqaron situatën: 9 orët e ardhshme do të jenë shumë kritike, cikloni do përfshijë perëndimin dhe jugun

GREQI- Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile, Nikos Hardalias, ka folur ditën e sotme në lidhje me ciklonin që ka përfshirë vendin. Ai tha se vendi ka përjetuar një natë të vështirë dhe gjatë mëngjesit të ditës së sotme janë shfaqur fenomene intensive. Sakaq ka shtuar se i gjithë mekanizmi shtetëror është në gatishmëri për të adresuar problemet që janë krijuar.

“Ne kemi fenomene intensive me ndërprerje të energjisë elektrike dhe rrugë të mbuylluara nga pemët ku ekipet nga rajonet dhe bashkitë po përpiqen të riparojnë dëmet,” tha Hardalias, duke theksuar se “beteja vazhdon”.

Sipas zv / ministrit, moti i keq do të qëndrojë në perëndim për gjashtë orë dhe do të vazhdojë të prekë Peloponezin perëndimor në jug .

Ai gjithashtu vuri në dukje se një pjesë e ciklonit po lëviz në verilindje ku pritet të takojë një meltemi, duke rezultuar në stuhi të forta lokale në Greqinë qendrore dhe në prefektura të tilla si Karditsa, Fokida, ndërsa Evia veriore ndoshta do të preket. Ndër të tjera deklaroi cikloni do të lëvizë në jug dhe të shtunën mund të prekë Korintin dhe Atikën .

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ai sqaroi, megjithatë, se Atika do të preket mbrëmjen e ditës së sotmë, jo nga një ciklon, por nga fenomene të motit intensive.

“Ne mbetemi në gatishmëri absolute,” tha ai, duke paralajmëruar se “9 orët e ardhshme do të jenë shumë kritike”.

Burimi: CNN

(A.K.dosja.al)

Shto Koment