Bota

“Greqia na provokoi”/ Erdogan zbulon detaje nga telefonata me Sekretarin e NATO-s: Turqia është në favor të dialogut dhe …

Këto komente presidenti Erdogani bëri gjatë një bisede telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në lidhje me situatën në Mesdheun Lindor dhe marrëdhëniet midis Turqisë dhe NATO-s.
Featured image of article: “Greqia na provokoi”/ Erdogan zbulon detaje nga telefonata me Sekretarin e NATO-s: Turqia është në favor të dialogut dhe … Rexhep Tajip Erdogan

TURQI- Turqia mban qëndrim të matur dhe të qetë përkundër provokimeve të Greqisë dhe tensionit në rritje në rajon, tha sot presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan.

Këto komente presidenti Erdogan i bëri gjatë një bisede telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në lidhje me situatën në Mesdheun Lindor dhe marrëdhëniet midis Turqisë dhe NATO-s.

Erdogan tha se rrjedha e bisedimeve hulumtuese do të varet nga hapat e sinqertë që do të ndërmerren nga Greqia në një përpjekje për të lehtësuar tensionin. Ai tha se Turqia është në favor të dialogut dhe uljes së tensionit në Mesdheun Lindor dhe se vendi i tij e ka bërë të qartë jo vetëm nga retorika, por edhe nga veprimet.

Më herët, Stoltenberg shkroi në Twitter: Bisedova me presidentin Erdogan në lidhje me situatën në Mesdheun Lindor dhe përpjekjet e vazhdueshme të NATO-s për shmangien e mosmarrëveshjeve ushtarake, për të shmangur incidente dhe aksidente.

“Turqia dhe Greqia janë aleatë të çmuar dhe NATO është një platformë për dialog”, shtoi ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Greqia, me mbështetje të Francës, ka kontestuar aktivitetet aktuale kërkuese të energjisë së Turqisë në Mesdheun Lindor, duke u përpjekur të bllokojë territorin detar turk bazuar në ishuj të vegjël pranë bregdetit turk.

Turqia, vendi me vijën më të gjatë bregdetare në Mesdhe, ka dërguar anije për të eksploruar për energji në shelfin e saj kontinental, duke përmendur se Ankaraja dhe TRNC kanë të drejta në rajon.

Për të ulur tensionet, Turqia ka bërë thirrje për dialog për të siguruar ndarjen e drejtë të burimeve të rajonit.

Burimi: AA

(a.k.dosja.al)

Shto Koment