Rajoni

Greqia merr vendim, do të ofrojë teste falas për qytetarët, një person mund të ketë katër brenda një muaji

Qeveria, ka sqaruar se testimet kanë një efektivitet 95% -99%. Ato janë më të lehta për t’u bërë sesa testet e shpejta, që kanë nevojë për mostra të hundës dhe pështymës. Personat që do të rezultojnë pozitiv, duhet ta raportojnë te autoritete. 
Featured image of article: Greqia merr vendim, do të ofrojë teste falas për qytetarët, një person mund të ketë katër brenda një muaji Foto ilustruese

ATHINË– Greqia do të fillojë shpërndarjen e testeve falas për Covid-19, të cilët banorët do ta bëjnë vetë. Sipas TheGuardian, qeveria ka njoftuar se njerëzit me sigurime shoqërore do të kenë të drejtën të marrin katër pajisje testimi në muaj.

“Është një mjet i ri në betejën e vendit kundër pandemisë. Testet do të lejojnë një monitorim më të mirë epidemiologjik dhe natyrisht parandalimin, ”-ka thënë zyra e kryeministrit në një deklaratë.

Qeveria, ka sqaruar se testimet kanë një efektivitet 95% -99%. Ato janë më të lehta për t’u bërë sesa testet e shpejta, që kanë nevojë për mostra të hundës dhe pështymës. Personat që do të rezultojnë pozitiv, duhet ta raportojnë te autoritete.

Gjithashtu, qeveria greke ka thënë se do të ishte vendi i parë evropian që i bën mjetet e tilla të provës kaq lehtësisht të disponueshme dhe falas.

Rezultatet finale të zgjedhjeve në kohë reale dhe të përditësuara nga burimi zyrtar KQZ këtë vit do të mund ti ndiqni në Dosja.al. Kliko për të parë platformën.

Ndërkohë, javën e ardhshme, Greqia do të heq disa kufizime të bllokimit të COVID-19 si pjesë e një plani për të rihapur gradualisht ekonominë.

Që prej fillimit të pandemisë në vend janë shënuar 233,079 raste infektimi dhe kanë ndërruar jetë 7,361 pacientë.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment