Rajoni

Greqia lehetëson masat paradaluese, instutucionet do të hapen duke filluar nga 3 prilli

Familjet ose 3 persona bashkë do të lejohen të dalin shëtitje, nëpër qytete duke marrë leje me SMS-së, por të pajisur me maska. 
Featured image of article: Greqia lehetëson masat paradaluese, instutucionet do të hapen duke filluar nga 3 prilli Foto ilustruese

ATHINË-Greqia do të lehtësoj masat parandaluese duke filluar nga 3 prilli. Sipas mediave greke, nëpër qytete do të lejohet të lëvizjet.

Familjet ose 3 persona bashkë do të lejohen të dalin shëtitje, nëpër qytete duke marrë leje me SMS-së, por të pajisur me maska.  Ndërkohë, më 5 prill do të hapen dyqanet e vogla, ndërsa qendrat tregëtare do të qendrojnë të mbyllura.

Rezultatet finale të zgjedhjeve në kohë reale dhe të përditësuara nga burimi zyrtar KQZ këtë vit do të mund ti ndiqni në Dosja.al. Kliko për të parë platformën.

Ndërsa, javën e ardhshme, do të nisë testmi në shkolla me synim që më 12 prill të rihapen të gjitha gjimanzet e vendit.

Këto masa janë shpallur nga zëvendës- ministri i Mbrojtjes Sociale, Nikos Chardalias dhe ministri i Shëndetësisë, Vasilis Kikilias
Që prej fillimit të pandemisë në Greqi janë shënuar 263,689 raste infektimi dhe kanë ndërruar jetë 8,093 pacientë.
(k.a/dosja.al)

Shto Koment