Rajoni

Greqia kërkoi dëmshpërblime lufte nga Gjermania, ndiqet nga Polonia e cila kërkon 800 miliardë euro

Rezoluta u miratua nga një shumicë e madhe e parlamentit grek, i cili pretendon 280 miliardë euro nga shteti gjerman, por pas Greqisë, Polonia kërkon 800 miliardë euro dëmshpërblim.
Featured image of article: Greqia kërkoi dëmshpërblime lufte nga Gjermania, ndiqet nga Polonia e cila kërkon 800 miliardë euro Foto ilustruese.

ATHINË- Parlamenti i Greqisë ka miratuar rekomandimin e qeverisë ku shteti gjerman duhet të bëjë një pagesë të dëmshpërblimeve të luftës, prej 280 miliard eurosh.

Greqia do t’i kërkojë zyrtarisht Gjermanisë pagimin e kompensimit, llogaritur në 290 miliard euro, për shkatërrimin dhe masakrat e shkaktuara nga Rajhu i Tretë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në fund të një debati prej 12 orësh, parlamenti grek votoi me shumicë të madhe të mërkurën e kaluar në një rezolutë në të cilën qeveria greke është udhëzuar të nisë të gjitha hapat e nevojshme diplomatikë dhe ligjorë për të marrë një kompensim të tillë për qeverinë e Berlinit. duke filluar nga një shënim me shkrim që do t’i dorëzohet Ministrisë së Jashtme gjermane.

Por, përveç Greqisë, Varshava mund të kërkojë 800 miliardë euro. Të enjten e kaluar, dita pas votimit në parlamentin e Athinës, përfaqësuesi special i qeverisë së Varshavës, Arkadiusz Mularczyk, shkroi një cicërimë që u përshëndet me alarm në kryeqytetin gjerman: “Vendimi i parlamentit grek tregon se internalizimi i temës së reparacioneve të luftës nga Gjermania është realist “.

Duke pasur parasysh shkallën e shkatërrimit, deportimeve dhe vrasjeve të shkaktuara nga Rajhu i Tretë gjatë okupimit polak, çështja ka një ndikim të madh potencial. Dhe kjo pa marrë parasysh vendet e tjera që duhet të vendosin të lëvizin në të njëjtën linjë, pas Athinës dhe Varshavës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Jo çuditërisht, sa i përket Polonisë, ka shifra të mëdha: është e vështirë të llogarisësh sa miliona vdekje janë të vlefshme, por sipas një vlerësimi që qarkullon në Varshavë, flitet për të paktën 800 miliardë euro.

Tema është e nxehtë, gjithashtu sepse ky vit shënon 80 vjetorin e pushtimit të Polonisë. Mularczyk thotë se “është koha që parlamenti polak të marrë një vendim”. Çështja e mega-reparacioneve që do të kërkohet nga Gjermania nga viti 2017 është kthyer disa herë, sidomos në radhët e Pis. Ajo që mungon deri më tani është një iniciativë zyrtare e qeverisë drejtuar Kancelarisë së Berlinit. Një komision parlamentar po punon aktualisht për kërkesat që do të prezantohen në Berlin, raporti publik i të cilit pritet nga 2019.

Marrë dhe përshtatur nga: agi

(R.L/Dosja.al)

Shto Koment