Aktualitet

Greqia hap dyert edhe për shqiptarët që kanë bërë vaksinë ruse apo kineze

Vendimi përfitojnë edhe qytetarët shqiptarë, të cilët janë vaksinuar me vaksinat kineze dhe ruse që nuk janë miratuar nga Agjencia Europiane e Barnave.
Featured image of article: Greqia hap dyert edhe për shqiptarët që kanë bërë vaksinë ruse apo kineze Foto ilustruese

ATHINË– Greqia ka vendosur që të pranojë të gjithë personat e vaksinuar pavarësisht se çfarë doze kanë marrë, të miratuar ose jo nga EMA. Vendimi përfitojnë edhe qytetarët shqiptarë, të cilët janë vaksinuar me vaksinat kineze dhe ruse që nuk janë miratuar nga Agjencia Europiane e Barnave.

Lajmin e dha ministrja e Shëndetësisë, Vana Papaevangelou, e cila iu referua vaksinave që do të pranohen në Greqi, në lidhje me vizitorët që do të hyjnë në muajt e verës. Ministrja shtoi se në Greqi tha se do të pranohen edhe qytetarët e vaksinuar me Novavax (SHBA), Sinovac Biotech (Kinë), Sputnic (Rusi), Sinopharm (Kinë) dhe CanSino Biologics (Kinë).

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

(k.m/dosja.al)

Shto Koment