Bota

Greqia drejt mbylljes së dytë? Mitsotakis mesazh për qytetarët: Dilema është…

Duke qenë se vendi është përballur me një rënie ekonomike gjatë kohës që vendi ishte në karantinë kryeministri u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve që të mbrohen dhe të vetëkujdesen nga pandemia e Covid-19, pasi një mbyllje do të rrezikonte ekonominë e vendit.
Featured image of article: Greqia drejt mbylljes së dytë? Mitsotakis mesazh për qytetarët: Dilema është… Kyriakos Mitsotakis

GREQI– Ditën e sotme kryeministrit Kyriakos Mitsotakis në një deklaratë për mediat ka folur për situatën kritike të vendit në lidhje me pandeminë e Covid-19. Duke qenë se vendi është përballur me një rënie ekonomike gjatë kohës që vendi ishte në karantinë kryeministri u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve që të mbrohen dhe të vetëkujdesen nga pandemia e Covid-19, pasi një mbyllje do të rrezikonte ekonominë e vendit .

“Ne e dimë që duke mbyllur aktivitetet transmetimi i virusit zvogëlohet. Ishte mësimi i Pranverës, por na kushtoi shumë. “Bllokim” nënkupton bizneset e mbyllura dhe papunësinë. Më pak të ardhura publike dhe recesioni i madh. Dhe nëse nuk do të kishim ndërhyrë në kohë me një program të guximshëm dhe gjithnjë në zhvillim për të shpëtuar ekonominë, gjërat do të kishin qenë shumë më keq. Sidoqoftë, mbi të gjitha, “bllokim” do të thotë paragjykim shoqëror. Sepse ekonomia e pasurive të paluajtshme mobilizon pabarazitë. Ashtu si shkollat ​​e mbyllura ato sjellin vetëm mendje të mbyllura. Do ta them hapur: Dilema është “Vetë-mbrojtja ose karantina. Dhe duke ditur pasojat e së dytës, ne kemi për detyrë të zgjedhim të parën”, tha kryeministri grek. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

(A.k.dosja.al)

Shto Koment