Rajoni

Greqia ashpërson masat anti-Covid, Kryeministri Mitsotakis fut të gjithë vendin në shtet-rrethim me orë policore për një muaj 

Sipas mediave greke masat pritet të njoftohen sot nga Kryeministri Mitsotakis së bashku me epidemiologun e sëmundjeve infektive Sotiris Tsiodras.
Featured image of article: Greqia ashpërson masat anti-Covid, Kryeministri Mitsotakis fut të gjithë vendin në shtet-rrethim me orë policore për një muaj  Foto ilustruese

GREQI- Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka lajmëruar izolimin e Greqisë.  Mediat greke shkruajnë se ky lajm është bërë me dije sot nga zyra e shtypit të kryeministrisë.

Me ashpërsimin e masave parandaluese pritet që edhe të shpjegohet vazhdimësia e kurbës së infektimit në Greqi. I gjithë vendi do të futet në karantinë 1-mujore. Masat do yë hyjnë në fuqi të shtunën dhe do të jenë në fuqi deri në datën 30 nëntor dhe më pas do të shihet se si do të vazhdojë kurba e infektimit.

“Sot zgjodha një mënyrë tjetër të komunikimit. Unë jam me Z. Tsiodras për të treguar që të dhënat epidemiologjike janë udhëzuesi në vendimet. Unë e di se ka pikëllim, ankth, frikë nga pasojat ekonomike. Fryma e solidaritetit që ne kemi treguar vazhdimisht të vazhdojë të tregojë. Ne kemi marrë vendimin nga e Shtuna në mëngjes në 6 për t’u kthyer në një mënyrë horizontale të pezullimit të aktiviteteve deri më 30 nëntor,” u shpreh ai.

Masat që do të jepen:

Kopshtet dhe shkollat ​​fillore do të jenë të hapura.

Gjimnazet dhe liceet do të mbyllen.

Përdorimi i një maskë është universale në të gjitha lëvizjet.

Shkollat ​​speciale të të gjitha niveleve gjithashtu do të qëndrojnë të hapura .

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Lëvizja do të bëhet me SMS.

Ndalimi do të jetë më orë policore nga ora 21:00 deri në 05:00 të mëngjesit.

Sallonet e bukurisë dhe dyqanet e shitjes me pakicë do të mbyllen.

Shërbesat fetare do të mbahen papraninë e adhuruesve.

Farmacitë, furrat e bukës dhe supermarketet do të qëndrojnë në hapura.

Që nga fillimi i pandemisë në Greqi janë regjistruar 46,892 persona të infektuar me Covid-19, ndërsa 673 të tjerë kanë humbur jetën.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment