KRYESORET
Bota

Greqi-Shqipëri në Hagë/ Analisti grek: Përmirësohet imazhi jonë, do të shihet nëse Rama mori “bekimin” e “mikut Er

23 Tetor 2020, 19:25 Nga DOSJA
Greqi-Shqipëri në Hagë/ Analisti grek: Përmirësohet

GREQI– Marrëveshja mes Shqipërisë dhe Greqisë për çështjen e kufirit detar e cila do të zgjidhet në gjykatën ndërkombëtare të Hagës akoma vijon dhe flitet në mediat ndërkombëtare.

Në ato greke kjo është tema e çdo dite, që nga ardhja e ministrit të jashtëm Dendias në Tiranë. Gazetari dhe analisti i gazetës “Kathimerini” Stavros Tzimas në një analizë mbi marrëveshjen e shikon në këndvështrime të ndryshme, por në fund thotë se është një mundësi e mirë për rinisje mes dy popujve.

Ai thekson se në vitin 2009 ishte Shqipëria ajo e cila refuzoi marrëveshjen dhe nuk donte as të kthehej në mënyrë që ti jepte një zgjidhje.

Me marrëveshjen për të shkuar në Hagë, Greqia përmirëson imazhin e saj ndërkombëtarisht, si një vend që kërkon dhe mund të zgjidhë çështje të pazgjidhura me fqinjët e saj në bazë të legjitimitetit ndërkombëtar dhe Shqipëria merr vlerësime nga partnerët në pritje të një date për fillimin e negociatave për pranimin e saj në BE.‘- shkruan gazetari Tzimas.

Më pas ai përmend dhe Ramën ku cilëson miqësinë që ka me liderin turk, Erdoganin.

‘Rama mori “bekimin” e “mikut Erdogan” për të rënë dakord ose për të paraqitur interesat e vendit të tij si dhe tonat dhe perspektiva e tij evropiane, është një çështje që do të shihet gjatë dhe do të gjykohet’- thekson gazetari grek.

Shkrimi i plotë i Stavros Tzimas për “Kathimerini”

Marrëveshja midis Greqisë dhe Shqipërisë, për t’iu drejtuar Tribunalit të Hagës për përcaktimin e zonave detare, është një zhvillim pozitiv në marrëdhëniet dypalëshe, më e rëndësishmja, për mendimin tim, pas nënshkrimit të Paktit të Miqësisë nga Presidenti i atëhershëm në vitin 1996 në Tiranë. Marrëveshja për EEZ e nënshkruar në 2009 ishte e vdekur gjithsesi pasi u refuzua nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë dhe nuk bëhej fjalë për kthimin e saj në procesin e zgjidhjes. Por meqenëse të dy palët donin ta mbyllnin çështjen, për arsyet e tyre, u duhej të gjenin një mënyrë të pranueshme dhe zgjodhën Hagën. Me marrëveshjen për të shkuar në Hagë, Greqia përmirëson imazhin e saj ndërkombëtarisht, si një vend që kërkon dhe mund të zgjidhë çështje të pazgjidhura me fqinjët e saj në bazë të legjitimitetit ndërkombëtar dhe Shqipëria merr vlerësime nga partnerët në pritje të një date për fillimin e negociatave për pranimin e saj në BE.

Nëse Rama mori “bekimin” e “mikut Erdogan” për të rënë dakord ose për të paraqitur interesat e vendit të tij – si dhe tonat – dhe perspektiva e tij evropiane, është një çështje që do të shihet gjatë dhe do të gjykohet. Në fund të fundit, rruga për në Hagë do të jetë e gjatë dhe jo pa pengesa, ndërsa vendimi i Gjykatës, i detyrueshëm për palët, – me shumë gjasa – mund të devijojë nga dëshira politike dhe synimet e secilës palë. Do të ketë ankesa dhe ato tashmë kanë filluar, por kur shkoni në një negociatë – pjesë e së cilës është edhe Haga – kurrë nuk i merrni ose nuk i jepni të gjitha. Avokatët, diplomatët dhe ekspertët në Ligjin e Detit, do të thirren për të mbrojtur pozicionet e vendeve të tyre. Ekziston diçka po aq e rëndësishme në marrëveshjen për EEZ: qasja ndaj një çështje kaq të rëndësishme mund dhe duhet të “zhbllokojë” marrëdhëniet greko-shqiptare, duke krijuar një klimë të favorshme për zgjidhjen e çështjeve të tjera të pazgjidhura, të cilat mbeten të bllokuara. Tani mund të jetë koha e duhur që Tirana dhe Athina të shtypin butonin e rinisjes, në interes të të dy popujve. Mundësia nuk duhet të humbasë.

(A.B)/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar