Rajoni

Greqi, mbërrijnë dozat e para të vaksinës Moderna

Moderna me bazë në SH.B.A. është vendosur të japë një total prej 240,000 doza në Greqi në tremujorin e parë të 2021.
Featured image of article: Greqi, mbërrijnë dozat e para të vaksinës Moderna foto ilustruese

GREQI – Greqia ka marrë grupin e parë të vaksinave të koronavirusit të zhvilluar nga Moderna Inc, raporton gazeta vendase Ekathimerini.

Duke ardhur në krye të shpërndarjes së vazhdueshme të  Pfizer-BioNTech, vendi mori 8,000 dozat e para të vaksinës, të miratuara për përdorim nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) javën e kaluar dhe pret që një total prej 20,000 doza të shpërndahen deri në fund të Janarit.

Moderna me bazë në SH.B.A. është vendosur të japë një total prej 240,000 doza në Greqi në tremujorin e parë të 2021.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ashtu si goditja Pfizer-BioNTech, vaksina e Moderna kërkon dy injeksione brenda disa javësh për të arritur efektivitetin maksimal.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment