Bota

Gratë dhe të rinjtë mund të përcaktojnë rezultatin e zgjedhjeve të Ekuadorit

Votuesit e rinj midis 18 dhe 30, të cilët përbëjnë rreth një të tretën e elektoratit të Ekuadorit janë goditur nga papunësia e shpejtë dhe shkurtimet e fondeve të universitetit, përkeqësuar nga një pandemi brutale e koronavirusit që ka infektuar gati 338,000 dhe vrarë më shumë se 17,000, sipas shifrave zyrtare.
Featured image of article: Gratë dhe të rinjtë mund të përcaktojnë rezultatin e zgjedhjeve të Ekuadorit zgjedhjet ne Ekuador

EKUADOR– Gratë dhe të rinjtë mund të luajnë një rol vendimtar në përcaktimin e rezultatit të zgjedhjeve të Ekuadorit këtë fundjavë, dhe dy kandidatët meshkuj po bëjnë gjithçka që munden për të tërhequr sektorët e mënjanuar të elektoratit të vendit.

Me votuesit e lodhur nga debati i përqendruar në polarizimin gjatë dekadës përçarëse të Correa në pushtet dhe trashëgiminë e tij të diskutueshme, të dy kandidatët social-konservatorë po kërkojnë të zgjerojnë mbështetjen e tyre duke zgjeruar axhendat e tyre për të përfshirë të drejtat LGBTQ +, racën dhe gjininë.

Sipas Guardian, votuesit e rinj midis 18 dhe 30, të cilët përbëjnë rreth një të tretën e elektoratit të Ekuadorit janë goditur nga papunësia e shpejtë dhe shkurtimet e fondeve të universitetit, përkeqësuar nga një pandemi brutale e koronavirusit që ka infektuar gati 338,000 dhe vrarë më shumë se 17,000, sipas shifrave zyrtare.

Gratë në Ekuador janë goditur edhe më rëndë, pasi izolimi në Covid-19 dhe vështirësitë ekonomike bënë që pabarazia gjinore të vinte në spirale dhe numri i femrave të ishte gati dyfishuar nga 71 në 2019 në 118 në 2020, sipas të dhënave të përpiluara nga Shoqata e Amerikës Latine  pëe Alternativa Zhvilllimi.

Deri më tani, megjithatë përpjekjet e tyre nuk kanë arritur të bëjnë përshtypje, tha Estefanía Chávez, një avokate dhe aktiviste feministe. “Ne nuk kemi parë asgjë që shkon përtej retorikës,”- tha ajo.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Të dy kandidatët, të cilët janë praktikisht të lidhur në sondazhet e opinioneve, kanë hapur llogaritë e TikTok pas epërsisë së Xavier Hervas, i cili doli i katërti në raundin e parë dhe Yaku Pérez, një aktivist vendas dhe mjedisor, i cili doli i treti afër me 19.4% votoj

Në të njëjtën kohë, vetëm tre në çdo 10 ekuadorianë kanë punësim të plotë dhe varfëria dhe varfëria ekstreme janë rritur në nivele që nuk janë parë më shumë se një dekadë, sipas institutit të statistikave dhe regjistrimit të vendit.

Organizatat feministe kujtojnë kundërshtimin e Lasso për dekriminalizimin e abortit në rastin e përdhunimit, theksoi Donoso, ndërsa trashëgimia autoritare e mentorit të Arauz Rafael Correa hedh një hije në politikat e tij që përcaktonin “respektimin e të drejtave të njeriut”.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment