AktualitetPolitike

Gjyqi i humbur ndaj Becchettit, Tabaku: Rama po i fut shqiptarët në borxhe, këto para po dalin nga xhepat e qytetarëve

Në një postim në Facebook, Tabaku ka shkruar se për faj të Edi Ramës, çdo shqiptar duhet që të paguajë një gjobë prej 4,560 lekësh të reja për të plotësuar vlerën e 110 milion eurosh, të cilën Shqipëria duhet t'i paguajë Becchettit pasi Rama i mbylli televizionin "Agon Channel".
Featured image of article: Gjyqi i humbur ndaj Becchettit, Tabaku: Rama po i fut shqiptarët në borxhe, këto para po dalin nga xhepat e qytetarëve Jorida Tabaku

TIRANË- Kandidatja për deputete e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka komentuar humbjen e gjyqit të Shqipërisë kundër Francesco Becchetti. Në një postim në Facebook, Tabaku ka shkruar se për faj të Edi Ramës, çdo shqiptar duhet që të paguajë një gjobë prej 4,560 lekësh të reja për të plotësuar vlerën e 110 milion eurosh, të cilën Shqipëria duhet t’i paguajë Becchettit pasi Rama i mbylli televizionin “Agon Channel”. Në fund të shkrimit, Tabaku u shpreh se Rama duhet larguar sa më parë nga pushteti, pasi ai po i zhyt shqiptarët vetëm në borxhe.

Postimi i plotë:

Çdo shqiptar duhet të paguajë një gjobë prej 4,560 lekësh të reja vetëm për faj dhe keqmanxhim të Edi Ramës. Shqipëria do t’i paguajë përfundimisht 110 milion euro sipërmarrësit italian Francesco Becchetti, si pasojë e mbylljes me dhunë të televizionit “Agon Channel”. Këto janë para që dalin direkt nga xhepat e qytetarëve vetëm për shkak të arrogancës dhe arbitraritetit të një njeriu të vetëm, Edi Ramës. Kjo është vetëm një nga faturat që Shqipërisë dhe shqiptarëve u duhet të paguajnë për faj të këtij njeriu që nuk njeh rregulla dhe refuzon t’i zbatojë ato dhe që e trajton vendin si çiflig të tijin personal. Edi Rama duhet larguar, sepse çdo ditë e tij më shumë në pushtet është kosto për vendin dhe çdo qytetar e familje.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sipas vendimit të marrë në gjykatën ndërkombëtare në çështjen ‘Beccheti’ kundër Shqipërisë, vendi ynë duhet t’i paguajë 110 milionë euro biznesmenit. Pasuritë shqiptare që nuk mbrohen nga konventat diplomatike tani mund të konfiskohen në të gjithë botën dhe sapo shuma totale të jetë mbledhur për të paguar dëmin, atëherë edhe procedura e konfiskimeve do të përfundojë.

Becchetti kishte kërkuar 650 milionë euro dëmshpërblim, pasi prokuroria shqiptare sekuestroi pronat e biznesmenit italian, përkatësisht televizionin Agon Channel, kryeministri e pati akuzuar publikisht Beçhetin për pastrim parash.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment