Bota

Gjykatësit skocezë e konsiderojnë pezullimin e Parlamentit britanik të paligjshëm

Gjykatësit skocezë thanë se ata ishin të gjithë të bindur se vendimi i Johnson për të pezulluar Paralamentin ishte i motivuar nga "qëllimi i pahijshëm për të stimuluar Parlamentin", dhe se është një propozim i paligjshëm.
Featured image of article: Gjykatësit skocezë e konsiderojnë pezullimin e Parlamentit britanik të paligjshëm Foto nga Gjykata Skoceze

SKOCI- Pezullimi i Parlamentit në Mbretërinë e Bashkuar, propozim i  Boris Johnson është vlerësuar si vendim i paligjshëm nga gjykata më e lartë civile e Skocisë.

Aktvendimi rrëzon një vendim të mëparshëm nga gjykata, për të cilën z. Johnson tha javën e kaluar se nuk kishte thyer ligjin.

Por kjo nuk do të ndikojë menjëherë në pezullimin aktual të Parlamentit, i cili filloi në orët e para të së martës.

Kjo pasi nga gjykata nuk është dhënë asnjë urdhër për anulimin e pezullimit para seancës dëgjimore të plotë në Gjykatën Supreme në Londër duke filluar të martën e javës së ardhshme.

Në një përmbledhje të gjetjeve të tyre, gjykatësit skocezë thanë se ata ishin të gjithë të bindur se vendimi i Johnson për të pezulluar Paralamentin ishte i motivuar nga “qëllimi i pahijshëm për të stimuluar Parlamentin”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Gjykata, në përputhje me rrethanat, do të bëjë një Urdhër që deklaron se këshillat e Kryeministrit për HM Mbretëreshën dhe prorogimin që pasoi në të ishte i paligjshëm deh rrjedhimihst edhe i pavlefshëm”.- u shprehën gjykatësit. Ndërsa gjykimi i plotë i tyre do të dalë të Premten.

Deputetët aktualisht nuk duhet të kthehen në Parlament deri në 14 tetor, kur do të ketë një fjalim nga Mbretëresha që përshkruan planet legjislative të Johnson.

Grupi prej 75 deputetëve dhe kolegëve kryesisht pro këtij vendimi pas sfidës ligjore udhëhiqet nga deputetja e SNP Joanne Cherry, e cila ka bërë thirrje që Parlamenti të rindërtohet menjëherë pas vendimit.

Burimi: BBC 

A.C/Dosja.al

Shto Koment