Politike

Gjykata e dënoi për shpifje, Vokshi: Gjyqtarja s’i dha të drejtë prindërve, Veliaj iu merr të dhënat personale nga kopshtet

Vokshi akuzon gjyqtaren Migena Laska se nuk iu ka dhënë të drejtë prindërve, që bashkia iu merr të dhënat personale përmes kopshteve dhe çerdheve.
Featured image of article: Gjykata e dënoi për shpifje, Vokshi: Gjyqtarja s’i dha të drejtë prindërve, Veliaj iu merr të dhënat personale nga kopshtet Albana Vokshi, ish-deputete

TIRANË- Pas dënimit nga gjykata e Tiranës për shpifje, në gjyqin me kryetarin e Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj, ka ardhur edhe reagimi i ish-deputetes së PD, Albana Vokshi. Në një reagim në rrjetet sociale, Vokshi thotë se nuk kanë për t’ja mbyllur gojën as Rama dhe as Veliaj. Vokshi akuzon gjyqtaren Migena Laska se nuk iu ka dhënë të drejtë prindërve, që bashkia iu merr të dhënat personale përmes kopshteve dhe çerdheve.

Reagimi i plotë:

Disa muaj më parë Partia Demorkatike publikoi dokumenta zyrtarë për të treguar se Erion Veliaj, në shkelje të ligjit, po mblidhte të dhënat personale të prindërve nga kopshtet dhe çerdhet me synim përdorimin e tyre në fushatë elektorale.

Pa bërë asnjë hetim për këtë, në shkelje të çdo procedure të drejtë dhe të paanshme, gjyqtarja Migena Laska nuk i ka dhënë të drejtë mijëra prindërve që shprehin shqetësim për marrjen e paligjshme nga Bashkia e Tiranës të të dhënave të tyre personale, por, në mënyrë të padrejtë, i është nënshtruar pushtetit të Erion Veliajt. Është aq absurd ky vendim, saqë nga njëra anë më bën me faj pse kam denoncuar aktivitetin e paligjshëm të Erion Velisë, nga ana tjetër rrëzon kërkesën e tij që unë të bëj përgënjeshtrim.

Unë jam e qetë, sepse e di që kam mbrojtur interesin publik dhe jam bërë zëri i mijëra prindërve, të dhunuar në të drejtat e tyre nga Kryetari mashtrues i Bashkisë se Tiranës. Në ketë betejë nuk kam për të bërë asnjë hap pas!

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

As Erion Veliaj, as Edi Rama, as drejtësia e tyre e korruptuar apo e frikësuar deri në palcë me vetingun politik, nuk kanë për të më ndalur dhe nuk kanë për t’ia mbyllur gojën opozitës nga denoncimi i krimeve të pushtetit dhe akteve të tij korruptive.

PD disponon dokumenta të tjerë zyrtarë që vërtetojnë se Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj vazhdon të shkelë ligjin duke mbledhur të dhënat personale të prindërve të fëmijëve, që regjistrohen në arsimin parashkollor. Për këtë jemi duke bërë gati denoncimin dhe padinë kundër Kryetarit të Bashkisë së Tiranës.

Në lidhje me vendimin e padenjë të gjyqtares Laska do të marr çdo hap ligjor për ta zhbërë atë!

Ish-deputetja e PD-së, Albana Vokshi është dënuar nga Gjykata e Tiranës, pasi humbi gjyqin për shpifje ndaj kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj. Vendimi u mor paraditen e sotme dhe sipas verdiktit të gjykatës, ish-deputetja e PD-së, i detyrohet t’i paguajë një dëmshpërblim moral prej 1 milion lekësh kryetarit të Bashkisë së Tiranës.

(F.g/dosja.al)

Shto Koment