KRYESORET
Bota

Gjykata britanike merr vendimin, Julian Assange do të ekstradohet drejt SHBA

10 Dhjetor 2021, 10:53 Nga DOSJA
Gjykata britanike merr vendimin, Julian Assange do të ekstradohet drejt

BRITANI E MADHE- Gjykata britanike merr vendimin, Julian Assange do të ekstradohet drejt SHBA. Sot, Gjykata e Lartë e Mbretërisë së Bashkuar ka miratuar apelin e qeverisë amerikane për refuzimin e ekstradimit të bashkëthemeluesit të WikiLeaks, Julian Assange, duke hapur derën për gjykimin e tij në tokën amerikane me akuza për spiunazh. Mediat e huaja shkruajnë Në SHBA, sipërmarrësi australian do të përballet me akuza penale, duke përfshirë shkeljen e ligjit për spiunazhin dhe komplotin për të hakuar kompjuterët e qeverisë.

Kërkesa e SHBA-së për ekstradim, u refuzua në 4 janar nga një gjykatës i qarkut të Londrës, i cili thoshte se Assange nuk duhet të ekstradohej sepse gjendja mendore e botuesit ishte e rënduar dhe mund të kryente vetëvrasje në burgun amerikan.

Julian Assange themeluesi 50-vjeçar i Wikileaks fillimisht u çua në Londër ku provoi forma të ndryshme izolimi që nga qershori i vitit 2012. Më pas Assange priste një proces ekstradimi me kërkesë të Suedisë, e cila në atë kohë po kërkonte ta hetonte mbi akuzat se kishte kryer marrëdhënie seksuale me dy gra pa marrë pëlqimin e tyre për të mos përdorur mbrojtje. Por për botuesin ky ekstradim ishte një mashtrim për ta çuar atë në tokën suedeze,  ku më pas do t’i nënshtrohej një kërkese ekstradimi nga SHBA.

Shtetet e Bashkuara e akuzuan Assange për një sërë krimesh në lidhje me komunikimet e tij me sinjalizuesit. SHBA zbuloi në WikiLeaks materiale të klasifikuara në lidhje me luftërat e SHBA në Irak dhe Afganistan. Julian Assange do të përballet me 175 vjet burg nëse shpallet fajtor.

Ndryshe nga vendet që akuzojnë botuesin, gazetarët dhe shumë mbështetës të tij mendojnë se shkrimet i përkasin më shumë një pune investigative. Sipas tyre ai po persekutohet për ekspozimin e krimeve të qeverisë amerikane dhe aleatëve të saj dhe se vendet që e ndjekin penalisht po dekurajojnë në mënyrë efektive gazetarinë investigative në shkallë globale.

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Bota 10 Dhjetor 2021, 07:14

Plani i Zelandës së Re për ndalimin e duhanit

ZELANDA E RE- Zelanda e Re të enjten tha se do t’ua ndalojë përjetësisht të gjithë të rinjve që të blejnë duhan, që paraqet një prej qasjeve më të ashpra në bot...

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju