Politike

Gjonaj mbledh KS në Ministri, deputeti i PD refuzon të shkojë, Maliqi: Show, s’dal në krah të drejtorit të paaftë (REAGIMI)

Ai thotë se arsyet e refuzimit lidhen edhe me praninë e drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve, Agim Ismaili, me të cilin Maliqi ka kohë që ka nisur një luftë të hapur, ku e akuzon si të paaftë.
Featured image of article: Gjonaj mbledh KS në Ministri, deputeti i PD refuzon të shkojë, Maliqi: Show, s’dal në krah të drejtorit të paaftë (REAGIMI) Lefter Maliqi, ne kohen qe ishte nendrejtor i Burgjeve

TIRANË- Deputeti i futur në Parlament nga listat e Partisë Demokratike, Lefter Maliqi, refuzon që të shkojë në një aktivitet të ministrisë së Drejtësisë.

Maliqi e ka njoftuar vendimin në rrjetet sociale, ku thotë se është ftuar si anëtar i Komisionit të Sigurisë. 

Ai thotë se arsyet e refuzimit lidhen edhe me praninë e drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve, Agim Ismaili, me të cilin Maliqi ka kohë që ka nisur një luftë të hapur, ku e akuzon si të paaftë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Reagimi i plotë:

Reagim: Kundra shoë-t mediatik në ambientet e Mininistrise së Drejtësise: Ministria e Drejtësisë na ka ftuar si Komision i Sigurisë Kombetare sot ora 10:00 per lançimin e planit të veprimit per sistemin penitenciar ( burgjeve ) Kjo ftesë nuk do te thote shumë ,vetem provon sa i gatshem do te isha fasade e nje deshtimi qe duan ta shesin per sukses. Ne kushtet kur une po denoncoj vazhdimisht abuzimet ne drejtimin e burgjeve mund te quhet edhe provokim.Nje ftese per te mbyllur gojen dhe per tu shfaqur ne krah te Drejrorit te Pergjithshem te Burgjeve Agim Ismaili,me te shkuar te erret dhe i paafte ku per 5 muaj ka degraduar sistemin,nje ftese per ti qendruar ne krah atyre qe e emeruan dhe e mbajne ne kundershim me ligjin dhe me moralin politik.Sigurisht qe do te shkoja nese do me ftonin te flisja,do te shkoja per tua thene edhe njeher ne sy te verteten qe ja thashe Ministres ne Parlament,do te shkoja per ti thene edhe ne fytyre te gjitha akuzat,por nuk dua te shkoj se nuk behem pjese e atij shoë mediatik per te mbuluar skandalet ne drejtimin e sistemit penitenciar. Por po i publikoj edhe nje here cfare do te thoja. Znj.Ministre para se te bëni shoë mediatik sot kur dhe vet e dini si i keni degraduar burgjet me kete drejtor te paafte. A e dini ju qe ne adrese te tij dhe vartësit qe bashkëpunon ngusht ka dy kallezime ne Prokurori dhe ne krimin ekonomik? Shpejt do ti bej publike.Shko ose verifiko skandalin tek burgu 302 ne qender te Tiranes e padegjuar me pare, i gjithe zinxhiri drejtues i komanduar. Drejtori i burgut, shefi policise, shefi i regjimit te brendshem, shefi i regjimit te jashtem, shefi i sektorit ligjit, shefi i ceshtjeve shoqerore te edukimit dhe shendetesise,te gjithe te komanduar. 4 oficere policie te vendosur jashte ligjit ne poste drejtuese te komanduar, zvdrejtor i pergjithshem i burgjeve, drejtori burgut ne Vlore, ne Rrogozhine, ne Korce. Drejtori juridik komandohet jurist i thjeshte, pezullohet jashte ligjit shefi i auditit, dhe ne menyre arbitrare nuk lejohet te futet ne institucion nderkohe qe ka 22 vjet ne detyre dhe 12 vjete me status nënpunësi civil pa asnje mase me pare, me komandim shume drejtues ne administraten e burgjeve, si i personelit, i Operacionales,sektori i paraburgimit, drejtori i Krujes, drejtori juridik, shantazhohen vartesit, konflikte me drejtorin profesionist te policise, fyerje e kercenime me email trupes se policise. Femrave si dordolec dhe meshkujve si kaqol, famkeq,pezullime, lirime, shkarkime, komandime, drejton komisionin disiplinor vet drejtori i pergjithshem jashte cdo rregulli duke vendosur vet per cdo gje ,duke marr dhe kopetencat tuaja,dhe takimet shtese te familjareve me te burgosurit qe jane koptenc e drejtoreve te burgjeve ja ka marre ky i paafte duke thyer rregulloren e brendshme, 7 tendera ka bere deri tani me ish nipin e tij sekretar te pergjithshem te ministrise se rendit, miliona leke tender daje nip, konflikt i paster interesi.Pas publikimeve nga mua shkarkuat nipin nderkohe qe nipi eshte i arsimuar dhe po mbani te paaftin drejtorin e burgjeve, shume tendera te tjere presin ti behen,eshte vendosur para 2 muajsh Skaner tek burgu i Fushe Krujes miliona leke e plot tendera te tjera disa te publikuara me pare.Shko e verifikoje Melsi Beli eshte mik i afert i Drejtorit te pergjithshem dhe a e ka pas tek AKU ku ishte me pare Drejtor dhe atje me paaftesi e plot skandale dhe e mori nga AKU e emeroj pergjegjes ligjore dhe paturpesisht e komandon pergjegjes tek tenderat,prokurimet publike, si thua znj minister vjen ndopak era korrupsion abuzim? Te gjitha nga nje njeri i paafte i paarsimuar, me te shkuar te erret, i liruar e shkarkuar 2 here per shkelje te renda. Pra ju se urdheroni dot, se menaxhoni dot situaten me kete drejtor te ri te pergjithshem koke e kembe te paafte. Ju liruat dhe burgoset ish drejtorin e pergjithshem Arben Cukon qe ju la administraten mbi 95% te afte profesionalisht, ju shkarkuat per pune shume te mire ish drejtorin e pergjithshem Stefan Cipen i cili e la model administraten. Pra ju skeni mundesi as ta kontrolloni, as ta urdheroni, as ta keshilloni drejtorin problematik, qe per 5 muaj shkaterroi dhe po shkaterron gjithcka, duke shkelur ligjet, duke marr kopetencat tuaja, duke shkelur te vetmen rregullore te brendshme te burgjeve. A e kuptoni qe spyet vartesi per ju, se e kane emeruar klanet mafioze prane Kryeministrit? Dhe pasuria marramendese e tij bashke me familjaret ju ben ju te pafuqishme per ta pasur nen vartesi zyrtare e ligjore. Znj.Ministre kur e prezantuat Drejtorin e burgjeve si me i paafti dhe me i dyshimti ju lutem dosjen e tij te te dhenave,krrieres,diplomes etj ju e keni pare ?pse e mbani te fshehte ,jepjauni mediave ta publikojne te shkrihen se qeshuri dhe te binden se si Rilindja juaj e famshme te emeron gjeneral pa grada.! Sthone kot leku hedh ujin perpjet jo per gje po kjo eshte dhe reforma juaj e famshme ne drejtesi.
Pa merak se dhe kete do ja u beje te ditur ne parlament shpejt ju dhe gjithe shqiptareve, pasi po bindem qe gazeta Bild ka shume te drejte se mafia e bandat i bejne emerimet. Pyetje znj.Ministre si ka mundesi se te dhena te sigurta me thone qe ka qene agjent i thjeshte i SHIK-ut ne Vlore ne 1997, me pas shifrant i thjesht tek komisariat 2 ne Tr, ne 2004-2005 detyre te mesme me policine elektrike, i liruar dhe shkarkuar per shkelje teper te renda dhe si ka mundesi me Rilindjen tuaj emerohet drejtor i pergjithshem i AKU dhe aty abuzime, shantazhe, lirime, shkelje ligjore te konstatuara dhe nga KLSH – ja, e tani 5 muaj drejtor i pergjithshem i burgjeve si me i paafti ne historine e burgjeve, kush e gradoi kaq lart, cfare arsimi ka, a e verifikoni dot diplomen me pergjegjesi te shkolles se larte ne universitet privat te falimentuar dhe ne cmoshe ka bere te larten😂😂?? Kush jane klanet qe e mbeshtesin e dini apo ske kurajo ta tregosh, sa poshte keni rene si Rilindje sa te kapur jeni? Mos valle ka ardhur koha te realizojme nje interpelance te dyte bashke por te vertetë dhe reale se kush ju urdheron ju,pse e mbroni,pse ske fuqi,ju a keni probleme te brendshme ne qeveri me koleg e ish koleg,me vartes e epror e ish epror,gjithsesi nga e verteta sduhet te kemi frike me mire ti dije publiku se ne i dime por kur i di publiku dhe mbeshtetja per te drejten rritet. Reagimi im nuk është aspak per çështje personale por lidhet me ndjeshmërin e bazuar në njohjen e thelle te problematikave dhe stafit te burgjeve te cilet jane te perkushtuar dhe te afte profesionalish ku une bashke me ish drejtuesit z.Arben Cuko dhe Stefan Cipa u larguam me pershtypjet dhe konsideratat me te larta per gjithe arritjet e stafit profesionist te sektorit te policise dhe atij civil,nderkohë qe pas largimit tone u emerua ky Drejtor pa dosje i paafte me te shkuar te erret i liruar dhe shkarkuar per abuzime,presione,fyerje,shantazhe ,mungese te theksuar etike deri ne fyerje teje te renda duke shkaterruar gjithe zinxhirin drejtues e profesional te sistemit te burgjeve me shkelje te sajuara,imagjinare ne kundershim me ligjin dhe rregulloren e burgjeve.Znj. Ministre jua qaj hallin me mire mbaj karrigen sesa te besh detyren, me mire interesi personal se ai shteteror, me mire hesht sesa te flasesh se po bere keto i bashkohesh Gjiknurit, Ahmetajt, Mimit, Bushatit. Haha ndjese se harrova ju sjeni deputete dhe ngeleni ne rruge fare se ish ministrat te pakten jane ne parlament. Suksese ne jete se nuk eshte faji juaj. Shpata e kaloresit ka prere shume koka socialistesh. Mbetem ne pritje per shume te verteta te hidhura ne interpelancen me Kryeministrin qe i jane verbuar syte nga pushteti, krimi, korrupsioni ,arroganca ,mbidozat dhe tepsia.

(F.g/dosja.al)

Shto Koment