Bota

Gjithë vëmendja tek Nago-Karabaku, Putin merr në telefon presidentin Erdogan, zbulon detaje nga bisedimet nga palët në konflikt 

Presidenti rus ka njoftuar Erdogan se kishte rikonfirmuar qëllimin e palëve për të normalizuar marrëdhëniet duke zgjidhur konfliktet në rajonin e Nago-Karabakut.
Featured image of article: Gjithë vëmendja tek Nago-Karabaku, Putin merr në telefon presidentin Erdogan, zbulon detaje nga bisedimet nga palët në konflikt  Recep Tajip Erdogan dhe Vladimir Putin

RUSI– Presidenti rus Vladimir Putin ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun e tij turk Rexhep Tajip Erdogan, të cilin e informoi lidhur me rezultatet e bisedimeve që ai kishte zhvilluar me udhëheqësit e Azerbajxhanit dhe Armenisë.

Në një deklaratë të lëshuar nga Kremlini zyrtar, presidenti rus ka njoftuar Erdogan se kishte rikonfirmuar qëllimin e palëve për të normalizuar marrëdhëniet duke zgjidhur konfliktet në rajonin e Nago-Karabakut. Nga ana e tij, Erdogan mbështeti përpjekjet e Rusisë për të zgjidhur situatën duke bërë edhe thirrje për bashkërendimin e vazhdueshëm të veprimeve ruse dhe turke në rajon.

Pasi përfunduan diskutimet diplomatike, mësohet se Putini dhe Erdogan shkëmbyen edhe urimet për Vitit të Ri, duke i dedikuar një vëmendje të veçantë trajtimit të pandemisë së koronavirusit dhe çështjes së vaksinës. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Lufta mes dy vendeve nisi më 27 shtator, për rajonin e Nagorno-Karabakut. Rajoni është i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por i kontrolluar nga armenët. Kur u shkëput në fillim të viteve 1990, dhjetëra mijëra njerëz vdiqën në luftime. Ndërkohë, si pasojë e luftimeve të zhvilluara janë vrarë shume persona, midis tyre dhe civil. Të dy vendet fajësojnë njëra-tjetrën për nxitjen e luftës. Gjithashtu, Turqia është fajësuar se është përshirë në luftë duke shkatërruar një avionë ku humbi jetën dhe piloti, akuzë e cila është hedhur poshtë nga Turqia.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment