Aktualitet

“Gjithçka është në dorë të qytetarëve”/ Skënder Brataj: Do ketë shtrëngim masash, por jo rikthim të karantinës!

Brataj ka theksuar se në gjatë vjeshtës nuk do të ketë rikthim në karantinë.
Featured image of article: “Gjithçka është në dorë të qytetarëve”/ Skënder Brataj: Do ketë shtrëngim masash, por jo rikthim të karantinës! Skënder Brataj

TIRANË- Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka deklaruar se po mendohet që të ashpërsohen më tej masat, sa i përket COVID-19. Brataj gjatë një interviste për “Report TV” deklaroi se kurrsesi nuk do të kemi një rikthim të karantinës.

“Është thënë disa herë se gjatë korrikut dhe gushtit të infektuarit do ishin në rritje. Gushti do jetë kështu. Mendoj se pas gushtit do vlerësohet respektimi i masave. Numri vjen nga lirimi i masave. Tani ka filluar përdorimi i maskës në ambiente të mbyllura dhe shpresoj që në shtator të shikojmë efektet. Masat janë të lidhura me numra. Edhe aty ku ishin shifrat shumë të ulëta po kthehet sërish. Nuk flitet për karantinë. Shtrëngim të masave mund të ketë. Të pjesshme ose të detyrueshme. Nuk mendohet për mbyllje, izolim, karantinim. Njerëzit duhet të ndërgjegjësohen. Nëse nuk ka më burime spitalore dhe njerëzore, detyrimisht do ketë masa shtrënguese. Është në dorë të qytetareve të respektojnë masa. Nuk mund të ecin të ndarë institucionet me qytetarët. Duhet të ulin kontaktet. Nuk ka pse të ketë mbyllje nëse ulim numrin e infektimeve. Është e kollajshme nëse respektojmë masat. Nëse bëhet një kontroll i rreptë i masave ulet dhe infeksioni. Po shohim mbyllje lokalesh. Aty ku vatra është e madhe. Mund të ketë mbyllje të një vatre, të një biznesi që ka një numër të madh të infektuarish. Kur flasim për mbyllje nuk flasim për mbyllje të pa kontrolluar. Për dy deri në tre javë. Bizneset duhet të vihen në lëvizje për të respektuar masat. I bëjnë të keqen vetes.”, u shpreh mjeku. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë, në Shqipëri rëndohet çdo ditë bilanci i COVID-19. Ditën e djeshme ministria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë orëve të fundit kanë humbur jetën 3 pacientë të tjerë dhe janë konfirmuar 141 raste të reja. Deri më tani në të gjithë vendin janë shënuar 208 vdekje dhe aktualisht janë 3057 persona të infektuar.

J.V/Dosja.al 

Shto Koment