Bota

Gjermania drejt fitores/ Pritet që më 15 qershor të hapen kufijtë për 31 shtete evropiane

Mediat vendase shkruajnë se do të lejohen që brenda vendit të futen turistët nga Britania e Madhe, Islanda, Norvegja, Zvicra dhe Lihtenshtajnin. Ky plan do të dërgohet për miratim në kabinetin e kancelares gjermane, Angela Merkel, ditën e nesërme.
Featured image of article: Gjermania drejt fitores/ Pritet që më 15 qershor të hapen kufijtë për 31 shtete evropiane Angela Markel

GJERMANI– Gjermania mesa duket po fiton betejën me Covid-19 pasi qeveria gjermane ka njoftuar se po planifikon të hap kufijtë për 31 vende të eruropës nisur nga data 15 qershor.

Mediat vendase shkruajnë se do të lejohen që brenda vendit të futen turistët nga Britania e Madhe, Islanda, Norvegja, Zvicra dhe Lihtenshtajnin. Ky plan do të dërgohet për miratim në kabinetin e kancelares gjermane, Angela Merkel, ditën e nesërme.

Gjermania, sikur edhe vendet e tjera të Bashkimit Evropian dhe më gjerë, ka mbyllur kufijtë në mes të marsit, në përpjekje për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Deri më tani në Gjermani janë regjistruar mbi 180,000 raste me Covid-19 dhe rreth 8,300 viktima.

Burimi:DW

(A.K.dosja.al)

Shto Koment