Bota

Gjermania do t’u kërkojë kompanive të vendosin gra në pozita ekzekutive

Gjermania ka mbetur mbrapa kur bëhet fjalë për përqindjen e pozicioneve të larta ekzekutive të mbajtura nga gratë.
Featured image of article: Gjermania do t’u kërkojë kompanive të vendosin gra në pozita ekzekutive Merkel

Qeveria e koalicionit gjerman ka rënë dakord për një kuotë të detyrueshme për gratë në bordet e kompanive të listuara në atë që vlerësohet si një moment historik për ekonominë më të madhe të Evropës.

Kompanitë e listuara me borde drejtimi me më shumë se tre drejtues duhet të caktojnë të paktën një grua në pozitë ekzekutive, sipas një deklarate të premten nga ministria gjermane për çështjet familjare, të moshuarit, gratë dhe të rinjtë. Një vendim përfundimtar mbi masën e re pritet javën e ardhshme.

Gjermania ka mbetur mbrapa kur bëhet fjalë për përqindjen e pozicioneve të larta ekzekutive të mbajtura nga gratë. Asnjë nga kompanitë më të mëdha të Gjermanisë nuk drejtohet nga gratë, sipas Fondacionit Allbright.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gratë janë punësuar për 28.6% të roleve të larta drejtuese në ndërmarrjet kryesore në Shtetet e Bashkuara, 24.9% në Suedi, 24.5% në Britani dhe 22.2% në Francë.

Megjithatë, kuotat e detyrueshme ligjërisht si një mjet për arritjen e barazisë gjinore janë të diskutueshme. Kundërshtarët argumentojnë se ato janë shumë të rekomandueshme dhe mund të rezultojnë në gra të ngritën në pozitë padrejtësisht, ose perceptohen si të ngritura në pozitë padrejtësisht.

(A.B)/Dosja.al

Shto Koment