Aktualitet

Gjermania dhe Sllovakia kundërshtojnë rrugën ‘e ndarë’ të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE

Gjatë vizitës së tij në rajon këtë javë, ku ai vizitoi të dy Shkupin dhe Tiranën Varhelyi sugjeroi ndarjen e dy vendeve aspirante.
Featured image of article: Gjermania dhe Sllovakia kundërshtojnë rrugën ‘e ndarë’ të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE Zoran Zaev dhe Edi Rama

BRUKSEL- Gjermania dhe Sllovakia kanë bërë thirrje që BE t’i përmbahet planit origjinal të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut që përparojnë drejt anëtarësimit përfundimtar si pjesë e një pakete.

Kjo erdhi pasi Komisioneri i Zgjerimit, Olivér Várhelyi sugjeroi që BE të konsideronte fillimin e bisedimeve vetëm me Shqipërinë në Qershor nëse Maqedonia e Veriut bllokohet ende nga Bullgaria fqinje për mosmarrëveshjen e tyre rreth historisë dhe identitetit.

Gjermania mbështet objektivin e Presidencës së BE për të mbajtur konferencat e para të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në qershor. Të dy vendet kanë kryer reformat e kërkuara, tani BE duhet të japë gjithashtu. Vonesa e mëtejshme minon besueshmërinë e BE-së, stabilitetin në rajon, ”– shkroi të premten Ministri i Çështjeve Evropiane i Gjermanisë, Michael Roth.

Ministri i Jashtëm Sllovak, Ivan Korcok shkroi në të njëjtën linjë: “Politika e besueshme e zgjerimit të BE tani ka të bëjë me braktisjen e vetos [Bullgare] në Këshill, i cili duhet të njohë përparimin e bërë nga Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria.”

Gjatë vizitës së tij në rajon këtë javë, ku ai vizitoi të dy Shkupin dhe Tiranën Varhelyi sugjeroi ndarjen e dy vendeve aspirante.

Në një deklaratë për Euro News të Enjten, ai tha: “Nëse hasim përsëri vështirësi me Maqedoninë e Veriut, që do të thotë se ne jemi të pasuksesshëm [në] bindjen Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut [për] një zgjidhje reciprokisht të pranueshme, atëherë pyetja është] nëse mund të ecim përpara vetëm me Shqipërinë. Dhe ne do të duhet ta shqyrtojmë këtë pyetje, “tha ai.

I pyetur nëse zyrtarisht “përçarja” e të dy vendeve ishte një opsion, ai u përgjigj: “Mund të jetë një opsion, po.”

Maqedonia e Veriut shprehu zhgënjim me këtë ide.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Shumica dërrmuese e vendeve anëtare të BE mbështesin mbajtjen e IGC [Konferenca Ndërqeveritare] me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut,” komentoi Zëvendës Kryeministri për Çështjet Evropiane, Nikola Dimitrov.

Ai shtoi se nëse BE do ta mbajë premtimin e saj për Maqedoninë e Veriut përfaqësoi “një provë për besueshmërinë e BE në Ballkanin Perëndimor”.

Fillimisht, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut ishin vendosur të fillonin bisedimet e anëtarësimit së bashku, por në 2019 Franca dhe Holanda bllokuan procesin, kryesisht duke kërkuar gatishmërinë e Shqipërisë dhe duke këmbëngulur në rishikimin e strategjisë së zgjerimit të BE përpara se të fillonin bisedimet me ndonjë anëtar të ardhshëm.

Pasi kjo përfundoi në shkurt të vitit 2020 dhe Komisioni Europian lëshoi strategjinë e rishikuar, shpresa ishte që të fillonin bisedimet në fund të vitit 2020.

Por, megjithë shpresat e mëdha, Këshilli i Ministrave i BE nëntorin e kaluar nuk arriti të miratojë një kornizë negociuese për Maqedoninë e Veriut e cila do të lejojë fillimin e bisedimeve të pranimit, kësaj here duke përmendur kundërshtime nga Bullgaria në gjuhën maqedonase, identitetin kombëtar dhe disa figura të kontestuara historike që të dy vendet pretendojnë si të tyret.

Rolet janë ndërruar kështu dhe Shqipëria tani duhet të presë që Maqedonia e Veriut të kapërcejë bllokadën nga Bullgaria.

Përpara takimeve të ardhshme të BE në qershor, megjithatë, ka pak shpresë se Maqedonia e Veriut mund të arrijë ndonjë marrëveshje me Bullgarinë, veçanërisht pasi zgjedhjet jokonkluzive të muajit të kaluar në Bullgari krijuan më shumë pasiguri se cilat parti do të formojnë një qeveri në Sofje./BIRN

Shto Koment