Bota

Gjermania dhe Franca nën presion për të transferuar vaksinën AsraZeneca, po krijohen stoqe pasi aktualisht nuk po përdoret për personat mbi 65 vjeç

Të dy vendet kanë qenë të ngadaltë për të administruar vaksinën e zhvilluar në Oksford, duke iu nënshtruar një lufte të ashpër për dërgesat e vonuara midis prodhuesit suedez-britanik dhe komisionit Evropian në janar.
Featured image of article: Gjermania dhe Franca nën presion për të transferuar vaksinën AsraZeneca, po krijohen stoqe pasi aktualisht nuk po përdoret për personat mbi 65 vjeç Foto Ilustruese

GJERMANI– Autoritetet në Gjermani dhe Francë janë nën presion për të dalë me zgjidhje krijuese për të zhvendosur vaksinën AstraZeneca me shpejtësi më të lartë në mënyrë që të shmangin një grumbullim të dozave të papërdorura gjatë javëve të ardhshme.

Të hënën, rregullatori mjekësor i Francës ktheu këshillat e tij për të mos përdorur vaksinën AstraZeneca tek grupmoshat mbi 65 vjeç, dhe komiteti i vaksinimit të Gjermanisë po vihet nën presion në rritje për të ndjekur shembullin e Francës.

Sipas The Guardian, Të dy vendet kanë qenë të ngadaltë për të administruar vaksinën e zhvilluar në Oksford, duke iu nënshtruar një lufte të ashpër për dërgesat e vonuara midis prodhuesit suedez-britanik dhe komisionit Evropian në janar. Të dy vendeve ju kërkua të marrin masa për të shmangur grumbullimin e dozave të papërdorura të vaksinave AstraZeneca

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shkalla e përdorimit të vaksinës AstraZeneca në Francë qëndron në 24%, tha një zyrtar i ministrisë së shëndetësisë të martën, shumë poshtë një objektivi të vendosur në 80-85%. Në Gjermani dy të tretat e 1.4 milion dozave të dorëzuara mbetën në depo të Hënën.

Vendimi gjerman për të mos dhënë vaksinën për moshat mbi 65 vjeç nënkuptonte që autoritetet duhej të kërkonin në mënyrë aktive njerëz të rinj në grupin e përparësisë kryesore. Gjetja e punëtorëve thelbësorë siç janë personeli mjekësor ose zjarrfikësit u bë relativisht shpejt përmes sindikatave dhe shoqatave të punës.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment