KRYESORET
Bota

Gjermani/E vrau dhe i hëngri trupin, mësuesi kanibal dënohet me burgim të përjetshëm

8 Janar 2022, 20:33 Nga DOSJA
Gjermani/E vrau dhe i hëngri trupin, mësuesi kanibal dënohet me

GJERMANI– Një ngjarje makabre ka ndodhur në Gjermani teksa një mësues i shkollës së mesme është dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen, copëtimin dhe më pas ngrënien e një personi që takoi në internet.

Sipas The Independent, burri, i identifikuar vetëm si Stefan R, vrau një mekanik 43-vjeçar më 5 shtator 2020, përpara se ta copëtonte trupin e viktimës së tij dhe të shpërndante pjesë të tij nëpër vende të ndryshme në distriktin Pankow të Berlinit. Mësuesi 42-vjeçar i matematikës dhe shkencave u dënua me burgim të përjetshëm këtë javë, pasi gjykata shtetërore e Berlinit e dënoi atë për vrasje. Prokuroria i tha gjykatës se mësuesi foli me njerëzit në forumet e internetit për kanibalizmin në muajt para vrasjes. 

Sipas hetuesve, ai dhe viktima e tij u takuan në një faqe takimesh dhe ranë dakord të takoheshin për seks në banesën e mësuesit. Stefan R thuhet se e ka qetësuar burrin me drogë dhe i ka prerë fytin, përpara se t’i presë organet gjenitale për t’i ngrënë ato. Policia kaloi javë të tëra në kërkim të mekanikut, nëna e të cilit e raportoi atë të zhdukur, përpara se një shëtitës qensh ta gjente femurin e tij në një pyll në kryeqytetin gjerman atë nëntor. Më shumë eshtra thuhet se u gjetën dy javë më vonë në një park.

Pasi u zbuluan pjesë të trupit të viktimës, hetimet e policisë, duke përfshirë analizën e të dhënave të celularit të tij, i çuan oficerët në banesën e mësuesit, ku gjetën gjak, pjesë trupi dhe mjete të dyshimta. Gjykata konstatoi se i pandehuri, i cili kishte kundërshtuar akuzat, mban përgjegjësi “veçanërisht të rënda”, që do të thotë se ai nuk do të ketë të drejtën e lirimit me kusht automatikisht pas 15 vjetësh, siç është zakon në Gjermani. Rasti nuk është i pari në Gjermani që përfshin kanibalizëm.

Stefan R raportohet se e ka identifikuar veten në një faqe takimesh si “MasterButcher79”, duke i bërë jehonë pseudonimit të kanibalit famëkeq gjerman Armin Meiwes, i cili është duke vuajtur një dënim të përjetshëm për vrasjen dhe ngrënien e një inxhinieri 43-vjeçar nga Berlini që ai takoi në internet në vitin 2001. Përveç rastit të Meiwes, i cili u ndoq penalisht në vitin 2006, një oficer policie gjerman u dënua për vrasje në 2015 për vrasjen e një njeriu që takoi në një forum chat në internet kushtuar kanibalizmit. 

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?