Aktualitet

“Gërmo vëlla në biografi, gërmo!”/ S’shuhet “flaka” e diskutimit për Camaj-Koliqin si agjentë të huaj, Shkreli kundërshton Auron Taren: Po ta njihje sadopak…

Zv.ministri Shkreli ka postuar në Facebook një pjesëz shkrimi nga artisti Adrian Paci, në të cilin shkruhej se dy shkrimtarët nuk janë të pakritikueshëm dhe një “kontroll” mbi veprën edhe jetën e tyre, nuk dëmtonte askënd. Pikërisht nën këtë postim kanë plasur replikat.
Featured image of article: “Gërmo vëlla në biografi, gërmo!”/ S’shuhet “flaka” e diskutimit për Camaj-Koliqin si agjentë të huaj, Shkreli kundërshton Auron Taren: Po ta njihje sadopak… Auron Tare, Ermal Hasimja dhe Artan Shkreli

TIRANË– Edhe pse ka tashmë disa javë që shkrimet dhe dokumentat janë publikuar, sërish vijon debati në rrrjet lidhur me dy shkrimtarët shqiptarët Ernest Koliqi dhe Martin Camaj. Kësaj herë debati është zhvendosur në profilin personal të Facebook, të zv.ministrit të Infrastrukturës, Artan Shkeli. Zv.ministri Shkreli ka postuar në Facebook një pjesëz shkrimi nga artisti Adrian Paci, në të cilin shkruhej se dy shkrimtarët nuk janë të pakritikueshëm dhe një “kontroll” mbi veprën edhe jetën e tyre, nuk dëmtonte askënd.

“Camaj e Koliqi nuk ja kanë marrë frymën me monumentalitetin e tyne ambjentit kulturor shqiptar. Ata nuk ka shumë që kanë dalë nga harresa e mohimi që u kishte rezervue regjimi. Nëse dikush e ka për zemër ekologjinë e ambjentit tonë kulturor, nuk mundet mos me u nisë nga kjo pikë, pra nga fakti se jena duke folë për dy autorë që vuejn ende nga mohimi i dhunshëm po aq sa nga kakofonia e rrumpallizimi i jetës kulturore të këtyne viteve post komunizëm. Ata sigurisht nuk janë të pakritikueshëm e një vështrim kritik mbi veprën e mbi jetën e tyne nuk i ban dam askujt. Por këtu del ne pah nevoja e një morali të kritikës,”-shkruan Paci. 

Por në komente ka “shërthyer” debati. Një komentues, mik pedagog i Shkrelit i quajtur Ermal Hasimja, këmbëngulte se edhe nëse dy shkrimtarët kanë qënë agjentë të huaj, kanë vepruar mirë pasi janë përpjekur që të çlirojnë Shqipërinë nga sistemi komunist. Mendim, i cili u mbështet nga ana e Shkrelit.

KOMENTET MES TARES DHE HASIMJAS:

Ermal Hasimja: Te luftosh bashke me Perendimin nje regjim ilegjitim totalitar qe mbahet me terror dhe zgjedhje farse nuk eshte tradhti ndaj atdheut, perkundrazi eshte akt i madh patriotizmi. Eshte detyrim moral ndaj atdheut te roberuar.

Auron Tare: Dakort o zoti Hasime po kur je kaq patriot pse firmos ne bordero ne fundin e muajit? pastaj pse firmos ne 3 bordero dhe pse ankohesh kur te ulin rrogen per pune te pa mjaftueshme patriotike? Ne fakt te gjithin kete diskutim po e ktheni ne loje futbolli o me fitore o ska. une mendoj se nje figure historike shikohet me te gjithe kompleksitetin e tij. pra ne te gjithe shtritjen koheore. intelektualet edhe ndryshojne mendime apo qendrime pas reflektime qe ju ben perceptimi historik. Tani une nder te tjera e kuptoj se ty te duhesh te mbrosh edhe trade markun “Ernest Koliqi” por ne shkollen qe drejton nuk mund tu mesosh nxenesve histori te nje anshme. Dmth nderkohe qe Koliqi ishte ne KOrporaten e Eperme Fashiste dhe aspirant per Minister te Edukacionit keta 20 intelektuale qe kundershtonin fashizmin u derguan ne kampe perqendrimi. flasim per 39 mos e ngaterro komunizmin. ne se ke ndonje argument me kenaqesi po e degjoj. Ç’te te bej une qe ti nuk qenke i lexuar? lexo protokollin e Churchillit ne 1943 qe jugu i shqiperise i jepej Greqise si shperblem pas luftes se dyte. lexoje lexoje

Ermal Hasimja: Ke te drejte: jam komplet injorant. Kam mesuar vetem te dalloj vitet: psh 1943 dallon nga 1950 apo 1960. Ti çalon pak ketu me duket, sepse pashe qe nazistet i dije ende ne pushtet ne vitet 50.  Auron, kot lodhemi me keto se nuk ia ndryshojme dot mendjen njeri-tjetrit. Ti e njeh komunizmin per legjitim e une jo. Ky eshte dallimi. Te tjerat jane rrjedhoja. Ndoshta nuk e ke vene re, por Koliqi ka kontribute te pakten nja 40 vjet pertej periudhes ne fjale meqe e ke merak punen vullnetare. Te jem si ti do te shkruaja edhe nje liber per rolin antishqiptar te anglo-amerikaneve. P.sh. “Rreziku anglo-amerikan per Shqiperine”.

Pikërisht në këtë moment ka ndërhyrë edhe Shkreli, duke u shprehur kundër mendimeve të mikut të tij Tare dhe duke u pozicionuar hapur në krah të komentuesit.

KOMENTET MES TARES DHE SHKRELIT:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Artan Shkreli: Kush ishin Auron? Se mund te qene agjente te serbeve, grekeve ose te Kominternit.

Ermal Hasimja: Auron lexo korrespondencen e Koliqit me Karl Gurakuqin, shih vendimet dhe veprimet e tij. Me logjiken tende ti e Kadareja jeni vegla te totalitarizmit komunist. Teze qe natyrisht nuk e pranoj. Dhe pa merak per trade mark-un e shkolles. Nuk kam nevoje ta mbroj fare. Shkolla e ka ate emer sepse e respektoja/vleresoja/nderoja Koliqin dhe jo anasjelltas.

Auron Tare: Ne fakt Shkreli me qe po e kerkon se nuk eshte mire me u marre me gra. Camaj nuk ishte martu me enverin po me motren e Dimitri Bogdanovich akademik serb dhe mbeshtetes i teorise se sllavizimit te Kosoves. Lexo librin Kosova te Bogdanovich. Kjo nuk i jep pergjegjesi kurrsesi Camajt po me qe e kerkoje ta dije me ke ishte martu

Artan Shkreli: Hahaha akoma me qesharake! Dmth kush martohej me vajzat e bejlereve qe rrembyen pushken partizane (dhe qene disa) ishte me mentalitet feudal? Ke ndonje fakt per gruan e Camajt ti apo pareqendé? Po ta njihje sadopak (dhe une e kam nga tregimet e Klosit, Camaj kish nje magnetizem te papare dhe femrat dashuroheshin pa kthim me te… e njejta gje me Erican gjermane – qe e kam njohur vete – qe u kthye thuajse ne nje sherbyese te tij). Germo vlla ne biografi germo! Kjo jotja eshte teknike totalitare ne gjykimin e njerezve.

POSTIMI I PLOTË I SHKRELIT:

Disa javë më parë portali “Peizazhe të fjalës”, publikoi studimin e fundit të Auron Tares për Ernest Koliqin dhe Martin Camajn. Studiuesi referuar disa dokumentave të shërbimeve sekrete shqiptare dhe të huaja, pretendon se dy shkrimtarët, kanë pasur rol të dyfishtë dhe kanë bashkëpunuar me agjenturat e huaja. Menjëherë pas publikimit të studimit, është ndezur debati publik. Studiuesi Ardian Ndreca e ka quajtur dashakeq studimin, ndërsa shkrimtari Primo Shllaku ka kërkuar qëndrim zyrtar nga Akademia e Shkencave. Së fundmi ka reaguar edhe mbesa e Martina Camajt, Vera Camaj, e cila ka hedhur poshtë të gjithë argumentat.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment