Bota

Germania planifikon masa më të ashpra për të parandaluar përhapjen e Covid-19

Udhëheqësit e Landeve i kanë kërkuar Kancelarës, Angela Merkel që kufizimet e vendosura në 2 nëntor të shtyhen deri në fund të dhjetorit.
Featured image of article: Germania planifikon masa më të ashpra për të parandaluar përhapjen e Covid-19 Foto Ilustruese

GJERMANI-Landet e Gjermanisë janë duke kërkuar masa më të rrepta kufizimi në të gjithë vendit për të parandaluar përhapjen e infektimeve të Covid-19. Udhëheqësit e Landeve i kanë kërkuar Kancelarës, Angela Merkel që kufizimet e vendosura në 2 nëntor të shtyhen deri në fund të dhjetorit.

Në lidhje me këto kërkesa Kancelarja Merkel, ka deklaruar një takim të mërkurën për të analizuar situatën dhe për të vendosur nëse do të ashpërsohen masat apo jo. Sipas mediave gjermane, Kryeministrat e Landeve kanë kërkuar që të reduktohen tubimet nga njerëzit, të ketë rregulla më të ashpra për mbajtjen e maskës, si edhe në periudhën e festave mos të ketë organizime dhe të ndalohet hedhja e fishekzjarreve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë që në lidhje me ashpërsimin e masave në fillim të nëntorit gjermanët nuk e pritën shumë mirë dhe filluan të dilnin në protesta dhe marshime të shumta në mënyrë që të liroheshin masat e marra. Ata në protesta e konsideruan mbylljen e vendit me periudhën e qeverisjes nga nazistët e Hitlerit.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment