Diaspora

Gazetat zvicerane për dramën kosovare në Pozhoran të Gjilanit: Të gjithë qanë në ndërtesë!

Emocionet janë të mëdha në Villeneuve (VD) dhjetë ditë pas masakrës së një familjeje të tërë në Kosovë. Nuk kishte asgjë për të sugjeruar pergjakjen e pushimeve. Në hyrjen e banesës, fotot e dy djemve të vdekur dhe mesazhet e simpatisë të vendosura midis buqetave të shumta me lule, ka shkruar “Tribune de Geneve”, transmeton gazeta zvicerane ne shqip “Le Canton27.ch”
Featured image of article: Gazetat zvicerane për dramën kosovare në Pozhoran të Gjilanit: Të gjithë qanë në ndërtesë!

Varur në derë është një fanellë stërvitore nga Bayern Munich, klubi vendas Arber (23), mesfushor mbrojtës amator besnik në FC Villeneuve-Sports. Vaudois, vëllai i tij 19-vjeçar, Hamdi dhe nëna e tyre (48) u qëlluan për vdekje më 30 dhjetor në fund të ditës, në shtëpinë e dytë që 40-vjeçari sapo kishte ndërtuar në Kosovë. Mbetjet e babait të dy të rinjve ishin zbuluar në oborrin e pasëm të ndërtesës. Për policinë lokale, ishte një vrasje e trefishtë e ndjekur nga vetëvrasje, dhe 50-vjeçari ishte i dyshuari i vetëm.

Sipas mediave, cifti po kalonte një divorc në Zvicër, duke përforcuar tezën e vrasjes patriarkale. Në çdo rast, emri i burrit nuk figuron më në zilen e banesës së familjes Villeneuve, as në kutinë e letrave. Sipas informacionit tonë, vrasësi i pretenduar ishte zhvendosur midis 2018 dhe 2019 në një rreth tjetër të fshatit Vaud.

“Kishte një problem brenda çiftit, për çdo rast dy vjet”, na bën të mbyllim. Një vrasës i pretenduar “shumë i qetë” “Unë kurrë nuk kam dëgjuar që çifti të grindet derisa të ndahen”, nxorri portieri i ndërtesës ku familja kosovare ishte vendosur. “Njerëzit madje më kanë thënë se ata i panë të dy së ​​bashku disa herë verën e kaluar në pishinë.”

Duke jetuar në kujtesë të kësaj kullë njëmbëdhjetë katëshe, burri kujton kur Arbëri dhe nëna e Hamdiut u transferuan për herë të parë në apartamentin në fjalë, ende një adoleshente: “Ishte mbi tridhjetë vjet më parë, me prindërit e tij dhe vëllezërit e motrat e tij “. “Kishte një problem brenda çiftit për të paktën dy vjet.” Një i afërm i ngushtë i familjes së shkatërruar “Ajo kishte marrë të njëjtin strehim dhjetë vjet më parë, me burrin e saj dhe bijtë e tyre ende të vegjël,” shpjegon portieri.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kur dëgjuam lajmin javën e kaluar, të gjithë po qanin në ndërtesë, ishte vërtet e trishtueshme … ” I përshkruar si “shumë i qetë” dhe i rezervuar, “pa qenë i pakëndshëm”, vrasësi i dyshuar kishte punuar për shumë vite në guroren Villeneuve – që ndodhej 1 km nga kjo kullë në rrugën Arvel – dhe më pas ato të Chablais fqinje.

Hetimi kosovar do të përpiqet të vërtetojë nëse masakra e kryer potencialisht nga patriarku ka të bëjë me kushtet e divorcit ndërsa po shfaqeshin. Dhe nëse 50-vjeçari mund të ketë arsye të fajësojë edhe fëmijët e tij të lindur në Vaud – të diplomuar, ndryshe nga ai -, ose nëse vdekja dhe / ose vetëvrasja e tyre nuk ishin planifikuar kur ai kishte blerë biletën e tij të avionit për në Prishtinë.

LECANTON27

Shto Koment