Politike

Gazeta më e madhe zviceriane shkrim për Ramën: Njësoj si Vuçiç, ‘spirancë e stabilitetit’! Akuzat dhe sulmet ndaj Lapsi.al

Në artikull thuhet se qeveria përpiqet të heshtë gazetarët jopopullorë me fyerje, kërcënime dhe akuza penale.
Featured image of article: Gazeta më e madhe zviceriane shkrim për Ramën: Njësoj si Vuçiç, ‘spirancë e stabilitetit’! Akuzat dhe sulmet ndaj Lapsi.al Edi Rama

ZVICËR– Gazeta me e madhe zvicerane ‘Neue Zürcher Zeitung‘ ka botuar mëngjesin e sotëm një shkrim për qeverinë Rama dhe për zgjedhjet e 25 prillit 2021. ‘

Shpresa për reforma është avulluar në Shqipëri, Kryeministri Edi Rama po synon për një mandat të tretë‘ niset artikulli për Ramën.

Në artikull thuhet se qeveria përpiqet të heshtë gazetarët jopopullorë me fyerje, kërcënime dhe akuza penale.

SHKRIMI: 

Kur Edi Rama hapi një spital me Ministrin Turk të Shëndetësisë në qytetin provincial të Fierit të mërkurën, ai ra në sy jo vetëm për shkak të lartësisë së tij gati dy metra. Ndryshe nga politikanët e tjerë me kostume, kreu i qeverisë së Shqipërisë kishte veshur atlete të bardha dhe një bluzë me simbolin e trëndafilit të partisë së tij socialiste.

Edhe pas dy dekadash e gjysmë si një politikan profesionist, Rama ende flirton me kokëfortësinë e tij.

Shpresa e një frymëmarrje të freskët, e cila solli Ramën në detyrë në 2013, ka kohë që është zhdukur. Në zgjedhjet e së dielës, Rama dëshiron të bëhet kryeministër për herë të tretë. Do të ishte hera e parë që ndodh në Shqipërinë post-komuniste.

Një shembull i tendencave gjithnjë e më autoritare të ish-bartësit të shpresës, është trajtimi i tij i kontradiktës publike. Si anëtar i opozitës, ai kritikoi ashpër përpjekjen e qeverisë për të kufizuar lirinë e shtypit.

Në një ligj për media të hartuar në vitin 2019, ai synoi këtë: ndëshkimet e larta që kërcënuan për “raportimin e njëanshëm” kishin për qëllim si një mjet presioni ndaj mediave që ishin kritike ndaj qeverisë.

Sidoqoftë, presioni mbi zërat kritikë mbetet i lartë. Qeveria përpiqet të heshtë gazetarët me fyerje, kërcënime dhe akuza penale. Një transmetuesi të pavarur televiziv iu hoq licenca në 2015 për shkelje të pretenduara tatimore që nuk janë provuar kurrë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Media armike e pavarur

Edhe me skandalin e fundit, Rama menjëherë kundërsulmoi dhe akuzoi portalin Lapsi.al se ka manipuluar të dhëna. Mediumi në internet kishte zbuluar se partia e tij mban listat e informacionit personal për 910,000 votues që mund të përdoren për të ndikuar tek ata.

Zgjedhjet lokale në 2019 ishin lënë në hije nga një skandal i blerjes së votave. Gazeta gjermane “Bild” publikoi regjistrime telefonike në të cilat shokët e partisë Rama flisnin me anëtarët e bandave kriminale për mënyrat e ndikimit tek votuesit. Rama më pas kërcënoi gazetarin me një proces gjyqësor.

Duke pasur parasysh këto metoda, nuk është për t’u habitur që në kundërshtim me atë që ishte premtuar, korrupsioni dhe krimi nuk kanë rënë në asnjë mënyrë në vitet e fundit. Pas bastisjes efektive mediatike në një fshat që ishte i njohur për kultivimin e tij të kërpit, qendrat e prodhimit të ilaçeve u shfaqën në rajone të tjera, shpesh me tolerancën e personaliteteve nga partia e Ramës. Një raport nga qeveria amerikane denoncon korrupsionin e përhapur në vend. Të tjerët flasin për një shtet të rrëmbyer.

Edi Rama nuk është i vetmi në rajon me tendencat e tij joliberale. Marrëdhënia e tij me Presidentin serb Aleksandar Vuçiç është veçanërisht e mirë. Të dy politikanët kanë përshtatur partinë dhe qeverinë për nevojat e tyre personale dhe kanë eleminuar konkurrentët e brendshëm; të dy kanë krijuar rrjete klienteliste për të siguruar pushtetin e tyre.

Dhe të dy dinë se si të sigurojnë mbështetje jashtë Perëndimit, pavarësisht statusit të kandidatit për në BE të vendeve të tyre. Presidenti turk Erdogan nga Ankaraja ishte gjithashtu i përfshirë në ceremoninë e hapjes për spitalin e përmendur më lart, i cili ishte me kohë i duhur për sa i përket politikës zgjedhore. Sidoqoftë, kritika perëndimore e sundimit të ligjit është vetëm e kujdesshme, nëse ka fare. Ashtu si Vuçiç, Rama konsiderohet të jetë një spirancë e stabilitetit.

Roli i preferuar në zgjedhje

Por ka një ndryshim të madh midis dy burrave të fortë. Në Shqipëri, megjithë rolin e Ramës si favorit, ekziston një opozitë që së paku besohet të heqë një shumicë absolute nga pushtetarët. Lulzim Basha, kandidati kryesor i Partisë Demokratike, madje e ka mundur Ramën një herë: në 2011, në betejën për kryetarin e Bashkisë së Tiranës.

Para zgjedhjes së tij si kryebashkiak, Basha mbajti disa poste në kabinetin e Sali Berishës, mbretërimi i të cilit deri në 2013 u shënua gjithashtu nga erozioni i shtetit të së drejtës. Por kritikët pranojnë se ata kanë qenë në pushtet për katër vjet më shumë.

(a.b)/dosja.al

Shto Koment