Aktualitet

Shembja e Teatrit/ Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine” hedh dyshime mbi prapaskenat: Një krim moral, marrëveshja që bie erë korrupsioni

Në artikull, gazeta përshkruan të gjithë debatin e shkaktuar nga të dyja palët për godinën, duke përfshirë edhe qëndrimet aktuale të qeverisë dhe opozitës.
Featured image of article: Shembja e Teatrit/ Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine” hedh dyshime mbi prapaskenat: Një krim moral, marrëveshja që bie erë korrupsioni Foto ilustruese

GJERMANI– Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine” i ka dedikuar një artikull prishjes së godinës së  Teatrit Kombëtar në Tiranë, dy ditë më parë. Në artikull, gazeta përshkruan të gjithë debatin e shkaktuar nga të dyja palët për godinën, duke përfshirë edhe qëndrimet aktuale të qeverisë dhe opozitës.

Gjithashtu në artikull shkruhet se prishja e godinës, ka rrënuar edhe një pjesë të identitetit kulturor duke shtuar kështu edhe trazirat në vend.

ARTIKULLI I PLOTË:

Fadroma godet me forcë fasadën e Teatrit Kombëtar në Tiranë. Kulla mbi hyrjen kryesore të ndërtesës shembet brenda një kohe shumë të shkurtër. Godina u shemb pavarësisht protestave masive.

Vendim i pakthyeshëm

Për më shumë se dy vjet, “Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit” , një grup aktorësg profesionistë pushtuan Teatrin Kombëtar në Tiranë për të parandaluar prishjen dhe privatizimin e hapësirës publike në qendrën e kryeqytetit. Në korrik të vitit të kaluar pati përleshje serioze midis policisë dhe protestuesve. Ndërkohë që Këshilli Bashkiak kishte vendosur për prishjen e godinës. Komisioneri i BE Mariya Gabriel më pas paralajmëroi që të mos merreshin “vendime të pakthyeshme” dhe bëri thirrje për dialog.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Marrëveshja bie erë korrupsion

Disa muaj më parë Bashkia donte që të “dhuronte” 8,000 metra katror ndaj një investitori. Si këmbin, firma dotë ndërtonte një teatër të ri duke shtuar edhe disa ndërtesa të larta dhe një qendër tregtare. Por marrëveshja vinte erë korrupsion por u prish nga protestat. Erion Veliaj, kryetari i Bashkisë së Tiranës dhe anëtar i Partisë Socialiste, e kryesuar nga kryeministri Edi Rama, bëri lëshime. Premtuan se do ta ndërtojnë vetë. Projekti 30 milion eurosh do të financohej përmes një kredie. Megjithatë zërat kundër prishjes vijuan që të kundërshtonin duke kërkuar referendum.

Një pjesë e identitetit kulturor është duke prerë në copa

Mëngjesin pas rrënimit të papritur, pati përleshje të dhunshme mes qytetarëve dhe policisë që u shoqëruan nga arrestime të shumta. Anëtarët e partive opozitare, Partia Demokratike (PD) e Lulzim Bashës dhe Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI) e Monika Kryemadhit ishin midis protestuesve. Opozita  shpall me zemërim se do të zhvillohen protesta popullore përgjatë muajt e ardhshëm. Presidenti Ilir Meta, i cili është afër opozitës, i cilësoi veprimet e qeverisë si “krime kushtetuese dhe morale”. Kryeministri Rama, nga ana tjetër, e quajti opozitën “të papërgjegjshme” pasi thirri protesta në kohë koronavirusi.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment