Dikur

Gazeta e Firences 1834 / Shqiptarët – Portës së Lartë: Taksa do të paguhet vetëm kur të plotësohen këto kushte !

“La Gazette de France” ka botuar, të dielën e 16 shkurtit 1834, në faqen n°3, shkrimin e “Gazetës së Firences” në lidhje me kërkesat e shqiptarëve ndaj Portës së Lartë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :
Featured image of article: Gazeta e Firences 1834 / Shqiptarët – Portës së Lartë: Taksa do të paguhet vetëm kur të plotësohen këto kushte ! Shkrimi per shqiptaret.

Gazeta e Firences njofton se shqiptarët i kërkojnë Kostandinopojës që :

1° qeveria e vendit të tyre t’u besohet individëve të zgjedhur nga përfaqësuesit e krahinës; 

2° mallrat (pronat) e konfiskuara nga Ali-Pasha t’u kthehen pronarëve të tyre legalë;

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

 3° trupat e Sulltanit të evakuojnë Shqipërinë, ndërsa ushtria dhe kështjellat t’u dorëzohen trupave të vendit.

Ata deklarojnë se taksa do të paguhet vetëm në këto kushte. Shqiptarët po armatoseshin për t’i mbështetur këto pretendime.

Marrë nga Darsiani.com

Shto Koment