BotaKuriozitete

Gara në kërkim të thesarit të Muamar Gadaffit, kush është personi që i është vënë pas 400 miliardë dollarëve

Shuma e parave, që Gaddafi ka fshehur në Afrikën e Jugut, SHBA, Itali, Zvicër dhe Britaninë e Madhe llogaritet të jetë rreth 400 miliardë dollarë. Për më tepër, kjo shumë marramendëse nuk përfshin pasuritë e patundshme të diktatorit të rrëzuar.
Featured image of article: Gara në kërkim të thesarit të Muamar Gadaffit, kush është personi që i është vënë pas 400 miliardë dollarëve Muammar Gheddafi

LIBI– Tashmë edhe pse kanë kaluar mbi 10 vjet nga vdekja e liderit libian, Muamar Gadaffit misteret rreth jetës dhe pasurisë së tij vazhdojnë të mbeten në interes të publikut.

Shuma e parave, që Gaddafi ka fshehur në Afrikën e Jugut, SHBA, Itali, Zvicër dhe Britaninë e Madhe llogaritet të jetë rreth 400 miliardë dollarë. Për më tepër, kjo shumë marramendëse nuk përfshin pasuritë e patundshme të diktatorit të rrëzuar.

Megjithatë as libianët dhe as Qeveria e Paktit Kombëtar në Libi, e cila gëzon mbështetjen e komunitetit ndërkombëtar, nuk besojnë se një ditë kjo pasuri do t’u kthehet atyre, pra, trashëgimtarëve legjitimë të saj.

Ish-udhëheqësi kishte thesarin e tij personal, nga i cili sidoqoftë nuk ka asnjë gjurmë. Por, pavarësisht nga pronësia e atyre shumave dhe aseteve të grumbulluara për kaq shumë dekada, sot kërkimi për atë trashëgimi të madhe është i hapur.

Është një njeri që mbi të gjitha është i fiksuar pas thesarit të Gaddafit dhe po kërkon kohë dhe para për ta gjetur dhe zbuluar atë. Ky është Erik Goaied, edhe pse mendohet që emri nuk është real, ai e ka prezantuar veten si një biznesmen tunizian me origjinë suedeze, i cili njihet si kënder Goaied në rajonet tuniziane ku u rrit.

Zyrtarisht, siç theksohet nga faqja e internetit Jeuneafrique.com, është një fermer i specializuar në sektorin e patates. Në veçanti, fermeri hyri në biznes me Libinë në vitin 2008 në kohën e Gaddafit. Kjo falë afërsisë me një nga besnikët e tij, kolonel Mohamed Tag, i cili e lejoi atë të fillonte të importonte produkte të ndryshme nga jashtë në Libi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në një moment, nuk ishte vetëm sektori i bujqësisë ai që ishte në qendër të biznesit të tij. Goaied gjithashtu filloi të inkurajojë hyrjen e armëve të Afrikës së Jugut, duke u bërë një referencë për kompaninë Denel. Një rrethanë që ndihmon për të kuptuar marrëdhëniet e njeriut tunizian me Afrikën e Jugut. Pavarësisht nga vdekja e Gadaffit, aventura e tij ekonomike dhe afërsia e tij me Mohamed Tag nuk ka përfunduar. Gjithashtu Goaied gjithashtu ka marrëdhënie të mira në Shtetet e Bashkuara, ku duket se është stërvitur për një vit si pilot.

Me ish-kolonelin e Rais në 2013 ai themeloi Grupin e Konsultimit Afrikan të Uashingtonit dhe si përfaqësues i grupit ai shkoi në Afrikën e Jugut atë vit duke kërkuar ndihmë nga qeveria në furnizimin me armë të një ushtrie libiane. Sidoqoftë, kërkesa për armë ishte vetëm një pretekst. Në Pretoria, biznesmeni kërkoi diçka tjetër: të kishte akses në letra dhe dokumente të afta për të konstatuar praninë e thesarit të vërtetë të Gaddafit në territorin e Afrikës së Jugut. Bëhet fjalë jo për shuma të lëna mënjanë dhe të ngrira, por pasuri të mëdha personale të transferuara në Afrikën e Jugut pak para shembjes së regjimit të tij. Që atëherë, “gjuetia” e Goaied për thesar nuk ka të ndalur kurrë dhe vazhdon dhe në ditët e sotme.

Vendndodhja e saktë e pasurive të Gaddafit do t’i ishte zbuluar biznesmenit tunizian nga Mohamed Tag. Ky i fundit dyshohet se ka folur për një transferim prej të paktën 12 miliardë dollarësh nga Tripoli në Johanesburg i kryer nga Rais që në dhjetor 2010, para shpërthimit të luftës. Në Afrikën e Jugut, në fund të fundit, Gaddafi pëlqehej shumë. Në vitet 1980, qeveria e tij ishte globalisht aktive në avokimin për kauza që ish-udhëheqësi libian besonte se kishin të drejtë. Këto përfshijnë ato të Kongresit Kombëtar Afrikan të Nelson Mandelës kundër aparteidit.

Sot, njerëzit në ndihmë të Gaddafit në atë kohë, janë në pushtet. Ndaj nuk është e çuditshme që ai të ketë gjetur një vend në Afrikën e Jugut, e aftë të mirëpresë thesarin e tij. Ndoshta është e pamundur të përcaktohet sasia e vlerës së këtyre pasurive. Flitet për 400 miliardë dollarë, përfshirë para, diamante dhe shufra ari.

Por nuk ka asnjë gjurmë të thesarit. Goaied nuk gjeti asgjë, madje as një copë dokumenti të aftë për të provuar ekzistencën e tij. Por gjuetia e tij personale vazhdon. Në vitin 2015 ai përdori kontaktet e tij me disa organizata të Uashingtonit për të provuar presionin e qeverisë së Afrikës së Jugut për të zbuluar detaje rreth thesarit. Por pa rezultate të rëndësishme. Gara për pasuritë e Gaddafit është ende e hapur. Dhe përfshin jo vetëm biznesmenin tunizian, por edhe një mori milicësh dhe kryepriftërish të etur për të marrë në duart e tyre në thesar të majmë.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment