Bota

Fushata japoneze anti-Olimpiadë tërheq vëmendjen teksa në vend vazhdon rritja e rasteve me Covid-19

Një peticion japonez i cili bën thirrje që që Lojërat Olimpike të Tokios të anulohen brenda dy ditësh që nga momenti i fillimit të saj në internet, është nënshkruar nga më shumë se 230,000 njerëz. Peticioni është organizuar Kenji Utsunomiya, një avokat i cili ka kandiduar disa herë për guvernatorin e Tokios.
Featured image of article: Fushata japoneze anti-Olimpiadë tërheq vëmendjen teksa në vend vazhdon rritja e rasteve me Covid-19 lojrat olimpike

JAPONI- Më shumë se 230,000 njerëz kanë nënshkruar një peticion japonez që bën thirrje për anulimin e Lojrave Olimpike të Tokios, ndërsa shqetësimet e publikut rriten për mbajtjen e shfaqjes gjatë një pandemie.

Reuters skruan se akoma mbeten pyetjet se si Tokio mund të presë mbledhjen globale duke mbajtur vullnetarë, atletë, zyrtarë dhe publikun Japonez të sigurt nga COVID-19.

Në një valë të katërt duke grumbulluar presion mbi sistemin mjekësor të Japonisë mes një shkalle të ngadaltë vaksinimi, është zhilluar peticioni “Stop Tokyo Olympics”, organizuar nga Kenji Utsunomiya, një avokat i cili ka kandiduar disa herë për guvernatorin e Tokios.

“Japonezët kanë tendencë të mos shprehin mendimet tona, por ka shumë njerëz që flasin tani. Së bashku me zërat nga përtej detit, shpresoj që Olimpiadat të anulohen tani,”- i tha ai Reuters.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Qeveria ka zgjatur një gjendje të jashtëzakonshme në kryeqytet dhe tre zona të tjera deri në fund të majit.

(f.i/dosja.al)

 

 

Shto Koment