Politike

Fushata e vaksinimit! Ministrja Manastirliu jep PLANIN: Nesër presim 38 400 vaksina të Astra Zenecas

VIDEO
Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastiliu shtoi se në vend thuajse ka përfunduar vaksinimi i bluzave të bardha. 
Featured image of article: Fushata e vaksinimit! Ministrja Manastirliu jep PLANIN: Nesër presim 38 400 vaksina të Astra Zenecas

TIRANË– Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastiliu theksoi se gjatë muajit prill në vendin tonë do të mbërrijnë 68 mijë doza të Astra Zenecës. Në fjalën e saj gjatë konferencës për shtyp, ministrja shtoi se në vend thuajse ka përfunduar vaksinimi i bluzave të bardha. 


“Nesër presim 38 400 vaksina të Astra Zenecas nëpërmjet programit të COVAX. Kemi parapaguar 4 mln dollarë, nesër vijnë dozat e para. Do të fillojë vaksinimi i mësuesëve dhe pedagogëve. Po ashtu do të vijojmë me grupmoshën +80 vjeç. Prej të hënës do të vijnë dozat nga kontrata e Pfizer. Kemi 21 619 doza vaksinash të kryera. Pothuajse kemi mbyllur vaksinimin e personelit shëndetësor. Dhe më shumë se 4 mijë vaksinime për të moshuarit,”-u shpreh ajo. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

LAJMI KRYESOR: ZYRTARE! Varianti britanik i COVID-19 ka hyrë në Shqipëri, s’ndryshojnë masat edhe për 2 javë! Zëvendësohen Najada Çomo e Tritan Kalo, Komiteti Teknik i Ekspertëve me 3 anëtarë të rinj

(k.m/dosja.al)

Shto Koment