Rajoni

“Fu*k nënën e tij”, Përgjimet e Zaev prishin fushatën zgjedhore të Maqedonisë së Veriut

Zaev në një moment thotë se planifikon të mbledhë të gjitha forcat politike rreth tij për të rrëzuar regjimin e atëhershëm të Nikolla Gruevski dhe më vonë thotë: "F..k nënë e tij", duke e sharë nga nëna.
Featured image of article: “Fu*k nënën e tij”, Përgjimet e Zaev prishin fushatën zgjedhore të Maqedonisë së Veriut Kreu i LSDM, Zoran Zaev.

MAQEDONI E VERIUT-Një përmbytje e përgjimeve të publikuara në YouTube nga burime anonime ka nxitur fushatën zgjedhore të Maqedonisë së Veriut, duke zbuluar biseda të turpshme dhe madje inkriminuese që përfshinin liderin social demokrat Zoran Zaev, ndër të tjera.

Pas dhjetëra bisedave të regjistruara në fshehtësi  që implikonin figura të larta të partive në pushtet që ngjallën shumë polemika kohët e fundit në YouTube, bënë që  Zoran Zaev të reagojë duke thënë se partia e tij Socialdemokrate, LSDM, kishte ngritur kallëzime penale kundër botuesve të panjohur.

Kjo nuk ishte “sepse kemi frikë nga ato biseda”, i ka thënë Zaev agjencisë kombëtare të lajmeve të MIA të dielën që lamë pas. Kjo ishte për shkak se “ligji parashikon që përgjimi i paligjshëm është një vepër penale, pavarësisht nëse dikush përgjon një bisedë telefonike ose regjistron një bisedë live gjatë një takimi.

Të premten, një kanal në YouTube i hapur kohët e fundit publikoi dy pjesë të shkurtra bisedash në të cilat dëgjohej një zë, që pretendohet se i përket Zaevit, duke thënë se ai është personi që ka firmosur Social Demokratët dhe se paraardhësi i tij në krye të partisë, ish-kryeministri Ministri Branko Crvenkovski, kishte humbur të gjithë ndikimin  në politikë.

Në pjesën e dytë të videos, familja e Zaev që zotëron disa biznese,  dëgjohet duke thënë se ai vlen më shumë se 8 milion euro.

Këto ishin vetëm videot e fundit në të cilat ishte i përfshirë Zaev të publikuara në YouTube që kur nisi fushata për zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme më 15 korrik.

Në regjistrimet e mëparshme, të cilat Zaev i ka konfirmuar si autentike, që datojnë që përpara se ai të merrte pushtetin në mesin e vitit 2017, zëri i Zaev mund të dëgjohet duke folur me aleatët e tij.

Zaev në një moment thotë se planifikon të mbledhë të gjitha forcat politike rreth tij për të rrëzuar regjimin e atëhershëm të Nikolla Gruevski dhe më vonë thotë: “F..k nënë e tij”, duke e sharë nga nëna.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në mbrojtje të tij, Zaev tha se ato fjalë ishin “të papërshtatshme”, por se ai po fliste me një fjalor të tillë pasi kishte kaluar disa orë duke konsumuar alkool.

Një bisedë tjetër dëgjohet zëri i pretenduar i Zoran Milevskit, një biznesmen i dënuar vitin e kaluar për “Shfrytëzim”, duke folur me biznesmenin malazez Miodrag Davidovic Daka.

Pretendohet të jetë zëri i Davidoviçit, ku dëgjohet duke thënë se ai i kishte dhënë para Zaevit dhe bashkëpunëtorëve të tij, gjoja në këmbim të favoreve të bizneseve në Maqedoninë e Veriut në lidhje me hidrocentralet dhe termocentralet, por nuk kishte marrë asgjë në këmbim.

Publikimet dhe përmbajtja e tyre inkriminuese shkaktuan një krizë të thellë politike në vend, e cila përfundoi me rënien e pushtetit të Gruevskit në vitin 2017. Përmbajtja e incizimeve ndërkohë u dorëzua në Prokurorinë Speciale tani të papërpunuar, e cila ishte ngarkuar me hetimin e pretendimeve të një krimi  të lartë.

Një sërë bisedash të tjera të  botuara të hënën ishin të njëjtëve personazhe të VMRO DPMNE-së, këtë herë gjoja duke folur për organizimin e një fluturimi me çarter nga Italia, gjoja për të sjellë në shtëpi votuesit e VMRO DPMNE për disa cikle zgjedhore të kaluara.

Ndërsa të gjitha përgjimet e publikuara deri më tani janë postuar në kanalet e hapura së fundmi në YouTube, asnjë prej dy partive kryesore nuk ka marrë përgjegjësinë për ta, duke këmbëngulur që ata janë të angazhuar për të zhvilluar një fushatë pozitive.

Burimi: balkaninsight

A.C/Dosja.al

Shto Koment