LIVE UPDATES
Aktualitet

FT: 80 mln euro drogë brenda laboratorëve, shkatërrohet banda e kokainës në Belgjikë

19 Tetor 2021, 18:36 Nga DOSJA
FT: 80 mln euro drogë brenda laboratorëve, shkatërrohet banda e

BELGJIKË– Një bandë e madhe e drogës u shkatërrua pas ‘Operacionit Sky’ të zhvilluar nga autoritetet belge, ku në prangat e Policisë përfunduan 27 persona, mes tyre edhe shqiptarë. Sipas mediave të huaja, është sekuestruar sasia rekord e drogës 1.6 ton me vlerë 80 milionë euro.

Policia bastisi 23 vende duke vënë në pranga persona me precedentë penalë, e gjitha falë mesazheve të koduara nga telefonat Sky ECC.

“Rreth 580 kilogramë kokainë u kapën gjithashtu, si dhe më shumë se 1.6 ton drogë për një vlerë të vlerësuar të rrugës prej më shumë se 80 milion euro,”-thuhet në njoftimin e bërë nga mediat vendase. Po ashtu gjatë aksionit u sekuestruan 10 armë zjarri, përfshirë 5 kallashnikovë. 80,000 euro në para të gatshme, një duzinë automjetesh, disa telefona dhe disa kuaj u sekuestruan gjithashtu.

Hetimi filloi 3 vjet më pare për këtë dosje, por që vetëm së fundmi pati godtije të organizatës kriminale. Megjithatë gjatë këtyrë viteve, grupi kriminal kaloi më shumë se 15 ton kokainë.

Marrë nga 7sur7.be

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet belgjike grupi kriminal ne belgjike operacioni sky belgjike grupi kriminal ne belgjike operacioni sky

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës