ArgetimBotaKulture

Franca, vëndi me i vizituar nga turistët në botë

Vreshtat e pakrahasueshme, ushqimi dhe pamjet romantike sigurisht që luajnë një rol kryesor se pse turistët gjithmonë e më shumë përzgjedhin Francën si destiancionin e tyre .
Featured image of article: Franca, vëndi me i vizituar nga turistët në botë

 

Francë – Franca renditet si një nga vëndet më të bukura në botë .

Vreshtat e pakrahasueshme, ushqimi dhe pamjet romantike sigurisht që luajnë një rol kryesor se pse turistët gjithmonë e më shumë përzgjedhin Francën si destiancionin e tyre .

Sipas organizatës botërore të turizmit , vetëm në 2017 Francën e vizituan rreth 86,9 milion njerëz.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Cdo vit që kalon , ky numër vetëm sa shtohet dhe Franca vazhdon të kryesojë listin si vëndi më I vizituar në botë.

E dyta në renditje ndodhet Spanja ,me 81,8 milionë vizitorë. Pas saj janë USA me 76,9 milionë , Kina me 60,7 milionë dhe në fund Italia me 58,3 milionë vizitorë .

Burimi:UNWTO 

E.CDosja.al

Etiketa:

Shto Koment