Bota

Franca të ofrojë terapi falas për fëmijët dhe adoleshentët të shkaktuar nga pandemia e Covid-19

Sistemi i sigurimeve shoqërore të Francës do të rimbursojë plotësisht një total prej 10 seancash me një psikolog për fëmijët e moshës midis tre dhe 17 vjeç, tha Macron në një vizitë në një qendër të trajtimit psikiatrik në qytetin e Reims.
Featured image of article: Franca të ofrojë terapi falas për fëmijët dhe adoleshentët të shkaktuar nga pandemia e Covid-19 Emmanuel Macron

FRANCË– Presidenti francez, Emmanuel Macron njoftoi se Franca do të ofronte seanca terapie falas me një psikolog për fëmijë dhe adoleshentë, shëndeti mendor i të cilëve është dëmtuar nga pandemia e Covid-19.

Sistemi i sigurimeve shoqërore të Francës do të rimbursojë plotësisht një total prej 10 seancash me një psikolog për fëmijët e moshës midis tre dhe 17 vjeç, tha Macron në një vizitë në një qendër të trajtimit psikiatrik në qytetin e Reims.

“Sot kemi një problem shëndetësor që po prek fëmijët dhe adoleshentët tanë dhe që po i shtohet epidemisë,”– tha ai pasi u takua si me pacientët ashtu edhe me psikologët.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sipas mediave të huaja, Macron tha se rastet e ankthit dhe problemeve të tjera psikologjike ishin në rritje midis të rinjve në një mënyrë që nuk ishte parë gjatë bllokimit të parë kundër Covid-19 vitin e kaluar.

Franca aktualisht është në një bllokim të tretë mbarëkombëtar për të luftuar Covid, edhe pse kufizimet janë shumë më të kufizuara sesa në dy mbylljet e mëparshme. Vendi i mbajti shkollat ​​e tij të hapura shumë më gjatë sesa fqinjët e tjerë evropianë gjatë valëve të dyta dhe të treta të virusit, megjithëse në mënyrë efektive tani ka zgjatur pushimet e pranverës për të mbajtur kapakun e rasteve.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment