Bota

Franca nisi vaksinimin, Macron mesazh qytetarëve: Le ti besojmë shkencës dhe mjekëve tanë

Një studim i Wellcome Trust tregoi se një në tre francez beson se vaksinat në tërësi janë të pasigurta. 
Featured image of article: Franca nisi vaksinimin, Macron mesazh qytetarëve: Le ti besojmë shkencës dhe mjekëve tanë Emmanuel Macron, president i Frances

FRANCE- Presidenti francez Emmanuel Macron iu ka kërkuar francezëve të besojnë tek shkenca dhe të marrin vaksinën kundër COVID19. Në një postim në Twitter, sot, presidenti francez, teksa BE nisi masivisht vaksinimin, iu kërkoi qytetarëve t’i besojnë mjekëve. “Le t’i besojmë studiuesve dhe mjekëve tanë. Motivi dhe shkenca duhet të na drejtojnë neve”, u shpreh Macron në Twitter.

Apeli i Macron vjen për shkak të skepticizmit që kanë francezët tek vaksinat. Një studim i Wellcome Trust tregoi se një në tre francez beson se vaksinat në tërësi janë të pasigurta.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Vendet e Bashkimit Europian kanë nisur injektimin e vaksinës së “Pfizer” ditën e sotme, ”aksion’ që pritet të vazhdojë për disa ditë me radhë para ndërrimit të viteve. Në fillim të janarit pritet që të fillojë edhe vaksinimi masiv. 

(F.g/dosja.al)

Shto Koment