Bota

Franca nis vaksinimet e të gjithë personave mbi 18 vjeç që kanë probleme shëndetësore

Vaksinat Covid-19 do të jenë të hapura për të gjithë të rriturit mbi 18 vjeç me probleme të caktuara shëndetësore nga nesër, 1 maj, ka deklaruar ministri i shëndetësisë i Francës Olivier Véran.
Featured image of article: Franca nis vaksinimet e të gjithë personave mbi 18 vjeç që kanë probleme shëndetësore Foto Ilustruese

FRANCË– Vaksinimi i kovidit në Francë hapet për të gjithë të rriturit me probleme shëndetësore. Ai përfshin njerëz mbi 18 vjeç që vuajnë nga mbipesha, hipertensioni, diabeti, dështimi i veshkave, dështimi i zemrës ose kanceri.

Vaksinat Covid-19 do të jenë të hapura për të gjithë të rriturit mbi 18 vjeç me probleme të caktuara shëndetësore nga nesër, 1 maj, ka deklaruar ministri i shëndetësisë i Francës Olivier Véran. Kjo mbulon ata me hipertension, diabet, dështim të veshkave, dështim të zemrës ose kancer.

Sipas mediave franceze, ata do të jenë në gjendje të vaksinohen me vaksinat Pfizer-BioNTech ose Moderna. Vaksinat AstraZeneca dhe Johnson & Johnson po u jepen vetëm personave mbi 55 vjeç.

Presidenti Emmanuel Macron gjithashtu ka deklaruar se të gjithë të rriturit në mbipeshë, që do të thotë një indeks i masës trupore mbi 30, do të kenë gjithashtu të drejtën për një vaksinim nga nesër. Personat e moshës mbi 55 vjeç me këto çështje shëndetësore tashmë kanë të drejtë të vaksinohen.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Qeveria është përballur me presionin kohët e fundit për të përshpejtuar përhapjen e vaksinimeve.  Vaksinimet Covid-19 do të hapen për të gjithë të rriturit, pavarësisht nga shëndeti i tyre, nga 15 qershori, konfirmoi Macron.

Franca është vendosur të kalojë shenjën e shpërndarjes së 15 milion dozave të para të një vaksine Covid-19 tek njerëzit deri në fund të kësaj jave.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment