Bota

‘Franca në rrezik pas ‘koncesioneve’ ndaj Islamizmit, ushtria franceze paralajmëron Presidentin Marcon

Mediat e huaja shkruajnë se letra erdhi një javë pasi një mesazh i ngjashëm nga elementë të ushtrisë tronditi elitën politike, duke paralajmëruar grusht shteti.
Featured image of article: ‘Franca në rrezik pas ‘koncesioneve’ ndaj Islamizmit, ushtria franceze paralajmëron Presidentin Marcon ushtria franceze

FRANCË- Një grup ushtarësh francezë kanë botuar një letër të hapur që paralajmëron Presidentin Emmanuel Macron se mbijetesa e Francës është në rrezik pas “koncesioneve” të tij ndaj oslamizmit. Mediat e huaja shkruajnë se letra erdhi një javë pasi një mesazh i ngjashëm nga elementë të ushtrisë tronditi elitën politike, duke paralajmëruar grusht shteti.

Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin, një aleat i ngushtë i Macron, dënoi letrën e dytë si një “manovër të vrazhdë”, duke akuzuar nënshkruesit e saj anonimë për mungesën e “guximit”.

“Ne nuk po flasim për zgjatjen e mandateve tuaja ose pushtimin e të tjerëve. Ne po flasim për mbijetesën e vendit tonë, mbijetesën e vendit tuaj”,- tha letra, e cila iu drejtua Macron dhe kabinetit të tij.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Autorët e përshkruan veten si ushtarë aktivë nga brezi i ri i ushtrisë, një i ashtuquajtur “brez zjarri” që kishte parë shërbim aktiv. Një oficer i rangut të lartë në selinë ushtarake i tha AFP se forcat e armatosura nuk do ta linin letrën të shkonte pa përgjigje.

Një kujtesë e fortë do të bëhet nga komanda për respektimin e detyrës,” tha oficeri, i cili kërkoi të mos identifikohej me emër, duke shtuar se qëndrimi jopolitik ishte thelbësor për ruajtjen e besueshmërisë së ushtrisë,”- tha ai.

(f.i/dosja.al)

Një Koment në “‘Franca në rrezik pas ‘koncesioneve’ ndaj Islamizmit, ushtria franceze paralajmëron Presidentin Marcon

  1. Është punë ushtarakësh, jo ushtarësh.

Shto Koment