Bota

Franca ndalon përdorimin e ‘Hidroksiklorokinës”/ Ministri i Shëndetësisë: Po rrit nivelin e vdekjeve

Ministri i shëndetësisë në Francë, Olivier Veran urdhëroi që të rishikohet përdorimi i këtij ilaçi pasi një studim i botuar në Lancet ka treguar se ilaçi nuk ishte kishte efekte pozitive, madje rrit rrezikun e vdekjes.
Featured image of article: Franca ndalon përdorimin e ‘Hidroksiklorokinës”/ Ministri i Shëndetësisë: Po rrit nivelin e vdekjeve Hidroksiklorina

FRANCË- Franca ka ndaluar përdorimin e ‘Hidroksilklorinës’ për trajtimin  kundër koronavirusit, pasi sipas ministrisë së shëndetësisë në Francë, përdorimi i tij rrit nivelin e vdekjes tek pacientët.

Ministri i shëndetësisë në Francë, Olivier Veran, urdhëroi që të rishikohet përdorimi i këtij ilaçi pasi një studim i botuar në Lancet ka treguar se ilaçi nuk ishte kishte efekte pozitive, madje rrit rrezikun e vdekjes.

I pari që bëri propozimin që të përdorej ‘hidroksilklorina” tek pacienët me Covid-19 ishte Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, madje para një javë ai tha se po e përdorë vet këtë ilaç dhe se nuk jep efekte anësore.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Hidroksilklorina përdoret për të trajtuar malarien dhe lupusin.

Burimi;.politico.

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment