Bota

Franca mbështet industrinë e automjeteve, Macron: Do të dhurojmë tetë miliardë euro për prodhimin e makinave

Macron ka njoftuar se qeveria franceze do të dhurojë më shumë se tetë miliardë euro, ku sipas planit parashikohet që Franca të jetë prodhuesi i parë në në Europë të makinave “të pastra”.
Featured image of article: Franca mbështet industrinë e automjeteve, Macron: Do të dhurojmë tetë miliardë euro për prodhimin e makinave Emanuel Macron, President i Francës

FRANCË– Presidenti francez, Emmanuel Macron gjatë një vizite në një uzinë për prodhimin e pajisjeve ‘Valeo’ në Etaples, në veri të vendit, ditën e sotme ka njoftuar se qeveria franceze do të dhurojë më shumë se tetë miliardë euro, ku sipas planit parashikohet që Franca të jetë prodhuesi i parë në në Europë të makinave “të pastra”.

“Shteti do të japë mbi tetë miliardë euro ndihmë për këtë sektor. Objektivi i kësaj ndihme është ta bëjmë Francën kombin e parë prodhues të makinave të pastra në Europë duke e çuar në më shumë se një milionë në vit prodhimin e makinave elektrike dhe hibride”, tha Macron.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: .xinhuanet

(A.K.dosja.al)

Shto Koment