Bota

Franca do të deklasifikojë dosjet për luftën në Algjeri, hapja e tyre pas 50 vitesh mund të hedhë dritë edhe mbi rrëzimin e Air France

Élysée tha se masa, një javë pas pranimit se trupat franceze torturuan dhe vranë aktivistin algjerian të pavarësisë Ali Boumendjel në 1957, u përpoq të ekuilibronte të vërtetën historike me çështjet e mbrojtjes kombëtare legjitime.
Featured image of article: Franca do të deklasifikojë dosjet për luftën në Algjeri, hapja e tyre pas 50 vitesh mund të hedhë dritë edhe mbi rrëzimin e Air France Foto Ilustruese

FRANCË– Emmanuel Macron do të lejojë hyrjen në dokumentet e klasifikuara të mbrojtjes kombëtare Të më shumë se 50 viteve më parë, duke mbuluar luftën e Francës në Algjeri dhe dosjet e tjera që më parë konsideroheshin si sekrete shtetërore.

Élysée tha se masa, një javë pas pranimit se trupat franceze torturuan dhe vranë aktivistin algjerian të pavarësisë Ali Boumendjel në 1957, u përpoq të ekuilibronte të vërtetën historike me çështjet e mbrojtjes kombëtare legjitime.

Një rekomandim për të hequr klasifikimin sekret për dokumentet që lidhen deri në vitet 1970, veçanërisht ato që kanë të bëjnë me kolonizimin francez dhe konfliktin algjerian, ishte një element kryesor në një raport të fundit nga historiani Benjamin Stora i porositur nga presidenti.

Sipas Guardian, Stora theksoi nevojën që Franca të përballet me historinë e saj dhe gjithashtu sugjeroi krijimin e një komisioni të së vërtetës dhe kujtesës për të pajtuar dy brigjet e Mesdheut.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Deklasifikimi, i cili duhet të hartohet në legjislacionin që pritet të kalojë para verës, është mirëpritur gjithashtu nga familjet e udhëtarëve që vdiqën në bordin e një fluturimi të Air France nga Ajaccio në Korsikë për në Nisë në 11 Shtator 1968.

Në një letër të hapur për Le Monde dy muaj më parë, një grup arkivistësh dhe historianësh francezë u ankuan për zbatimin sistematik të refuzimeve të kërkesave të tyre për dokumente zyrtare për arsyet që ata ishin klasifikuar nën mbrojtjen kombëtare.

Një peticion që bën thirrje për t’i dhënë fund “kufizimeve të papranueshme” të vendosura në qasjen në arkiva u nënshkrua nga 18,000 njerëz. Aktivistët thanë se kriteret për të vendosur nëse një dokument duhej të deklasifikohej ishin të paqarta dhe hapin rrugën për një menaxhim arbitrar të qasjes në arkivat kombëtare.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment