Aktualitet

105 kg kokainë dhe 828,000 euro, dalin DETAJE të reja nga organizata e kokainës në Greqi, cili ishte roli i shqiptarëve në grup (FT+VD)

Si pjesë e operacionit, u arrestuan tre të huaj, si anëtarë të organizatës kriminale, përkatësisht dy shqiptarë dhe një kroat, përfshirë edhe drejtuesin e organizatës.

GREQI- Detaje të reja janë zbuluar nga trafiku i drogës në Greqi, ku u sekuestruan 105 kilogramë kokianë dhe qindra mijëra euro. Mediat në greqi kanë bërë me dije se  shkatërrim i këtij grupi është bërë nga Byroja e Drogës në bashkëpunim me DEA-në amerikane.

Mediat në vend shkruajnë se Policia pas informacionit dhe hetimeve gjetën një apartament në Brahami në të cilin u gjetën dhe sekuestruan 105 kg kokainë dhe 828,000 euro. Si pjesë e operacionit, u arrestuan tre të huaj, si anëtarë të organizatës kriminale, përkatësisht dy shqiptarë dhe një kroat, përfshirë edhe drejtuesin e organizatës.

 

 

 

 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

 

Të ardhurat e pritura nga organizata kriminale, me shitjen e kokainës në tregun e brendshëm të paligjshëm, vlerësohet të tejkalojnë 5 milionë euro. Në apartamentin në Agios Dimitrios Attica, u sekuestruan 104 kilogramë kokainë dhe 114.7 gram në 102 pako, duke mbajtur logoja të ndryshme, duke treguar origjinën e tyre. Policia zhvilloi gjithashtu hetime për shtëpinë e njërit prej të arrestuarve dhe një automjet privat

Pas kërkimeve sendet e sekuestruara: Shuma prej 828.565 EURO, dy vetura private makina, dy peshore precize, dy shkëmbyes të nxehtësisë dhe sende të tjera.

Si vepronte grupi?

Sa i përket metodologjisë së tyre të veprimit, theksohet se është një organizatë kriminale me një funksion të përhershëm, një strukturë hierarkike, me anëtarët e saj caktuar role specifike. Kreu i organizatës kriminale ishte një i huaj i cili ishte gjithashtu përgjegjës për blerjen, ruajtjen dhe shpërndarjen e sasive të mëdha të kokainës, si dhe për përcjelljen e klientit dhe menaxhimin e parave.

I huaji i dytë ishte përgjegjës për sigurinë dhe ruajtjen e sasive të kokainës, transferimin e tyre te blerësit e ardhshëm dhe trafikimin dhe më në fund i treti ishte përgjegjës për mbledhjen e parave në emër të organizatës, si dhe trafikimin e kokainës. Kundër tyre u ngrit një çështje penale për vepra penale dhe shkelje të ligjit për substancat varëse. Të arrestuarit janë dërguar në Prokurorin e Përgjithshëm të Athinës.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment