Aktualitet

FOTOT/ Veliaj e shembi natën, bashkia e prezanton kompleksin teatror si atraksion turistik (‘Dopo lavoro’ s’përmendet fare)

 • I kishte listuar si atraksione turistike, Bashkia Tiranë fshin nga faqja informacionin për Teatrin Kombëtar
 • Në faqen Tirana.al jepen dhe detaje për dy godinat, ku për Teatrin Kombëtar thuhet se është ndërtuar në vitin 1941 dhe ka qenë kompleks kulturor. Në asnjë vend nuk përmendet fjala “dopo lavoro”, dhe as ka shërbyer për argëtimin e ushtarëve.
  Featured image of article: FOTOT/ Veliaj e shembi natën, bashkia e prezanton kompleksin teatror si atraksion turistik (‘Dopo lavoro’ s’përmendet fare) Momenti i shembjes së Teatrit Kombëtar

  TIRANË– Një javë më parë Bashkia e Tiranës shembi Teatrin Kombëtar dhe Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Por edhe pse godinat nuk janë më në sheshin pas ministrisë së Brendshme, në faqen zyrtare të Bashkisë Tiranë ato vijojnë të jenë si atraksione turistike.

  Në faqen Tirana.al jepen dhe detaje për dy godinat, ku për Teatrin Kombëtar thuhet se është ndërtuar në vitin 1941 dhe ka qenë kompleks kulturor. Në asnjë vend nuk përmendet fjala “dopo lavoro”, dhe as ka shërbyer për argëtimin e ushtarëve. Po ashtu nuk shkruhet se është ndërtuar me tallash e populit dhe as që rrezikon që të shembet, por ftohen qytetarët që ta vizitojnë nga afër edhe pse kjo godinë nuk është më.

  Sreenshot nga faqja e Bashkisë Tiranë

  Teatri Kombëtar u ndërtua nga italianët në vitin 1941 si qendër komplekse kulturore: Kinema- Teatër “Savoja”. Për kohën ishte kinema – teatri më luksoz në Shqipëri, me 800 vende (plateja dhe lozha). Në vitin 1943 u riemërtua “Kosova”. Pas çlirimit, në vitin 1945, këtu u zhvillua gjyqi i parë ndaj kundërshtarëve të regjimit komunist. Më vonë në këtë ndërtesë u vendos teatri i parë profesionist shqiptar i quajtur “Teatri Popullor” dhe që atëherë ka shërbyer si teatër. Sot mban emrin Teatri Kombëtar”, është ky informacioni që jepet nga Bashkia Tiranë.

  Një tjetër atraksion turistik në faqen e Bashkisë Tiranë është dhe Teatri Kombëtar Eksperimental, dhe informacioni që jepet është se ka pësuar rikonstruksion në vitin 2014. Por në deklaratat publike të Erion Veliajt, ku fakt është fshehur.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
  Sreenshot nga faqja e Bashkisë Tiranë

  Inaugurimi i këtij teatri u bë në qershor 2014. Në përbërjen e TKE “Spahivogli” janë: Teatri Kombëtar Eksperimental për fëmijë, Teatri Kombëtar Eksperimental për adoleshentë, Teatri Kombëtar Eksperimental për jo-adoleshentë  dhe jo-fëmijë, Shkolla e Teatrit Kombëtar Eksperimental. Këto janë katër shtyllat ku bazohet puna e TKE “Spahivogli” si një teatër relativisht i ri në Shqipëri. Ky lloj teatri është kreativ, gjithëpërfshirës, arsimor, edukues dhe argëtues”, shtohet më tej në faqen Tirana.al.

  Këto dy atraksione turistike vijojnë të jenë në faqen zyrtare të bashkisë, ato ftojnë qytetarët që të vizitohen, por nga e diela e 17 majit kompleksi teatror nuk ekziston më.

  (A.B. Dosja.al)

  Shto Koment