Bota

FOTOT/ Shpërthen vullkani në Indonezi, zona përreth mbulohet nga shtëllunga tymi, evakuohen banorët

Vullkani në provincën Sumatra Veriore filloi të nxirrte hirin dhe materialin vullkanik në 9 të mëngjesit dhe shpërthimi zgjati gati gjashtë minuta, tha një agjenci lokale gjeologjike. Imazhet treguan një kolonë të trashë hiri që lëshohej nga brendësia e Sinabung drejt lindjes.
Featured image of article: FOTOT/ Shpërthen vullkani në Indonezi, zona përreth mbulohet nga shtëllunga tymi, evakuohen banorët Vullkani Sinabung

INDONEZI– Mali Sinabung i Indonezisë shpërtheu të Premten, duke hedhur një kolonë masive tymi dhe hiri deri në 2,800 metra në qiell.

Vullkani në provincën Sumatra Veriore filloi të nxirrte hirin dhe materialin vullkanik në 9 të mëngjesit dhe shpërthimi zgjati gati gjashtë minuta, tha një agjenci lokale gjeologjike. Imazhet treguan një kolonë të trashë hiri që lëshohej nga brendësia e Sinabung drejt lindjes.

Sipas mediave të huaja, asnjë urdhër evakuimi nuk është lëshuar dhe nuk ka raportuar ndonjë ndërprerje të fluturimit. Autoritetet kanë udhëzuar banorët të shmangin një rreze prej pesë kilometrash rreth kraterit, një zonë që ka mbetur e pa zënë për vite me rritjen e aktivitetit vullkanik.

“Banorët dhe turistët nuk duhet të bëjnë ndonjë aktivitet rreth malit Sinabung ose fshatrave të zhvendosura sepse aktivitetet vullkanike mbeten të larta”,- tha për AFP Muhamed Nurul Asrori, një zyrtar në postin e monitorimit në malin Sinabung, duke shtuar se statusi i alarmit të vullkanit mbetet i pandryshuar në nivelin tre.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sinabung, një vullkan 2,460 metrash (8,070 këmbë), ishte në gjumë për shekuj me radhë para se të kthehej përsëri në jetë në 2010 kur një shpërthim vrau dy njerëz. Pas një periudhe tjetër pasiviteti, ajo shpërtheu përsëri në 2013 dhe ka mbetur shumë aktive që nga ajo kohë. Vitin pasues një shpërthim vrau të paktën 16 njerëz, ndërsa shtatë vdiqën në një shpërthim 2016.

Indonezia, një arkipelag me më shumë se 17,000 ishuj dhe ishuj ka gati 130 vullkane aktive. Ai ulet në “Unazën e Zjarrit”, një rrip kufijsh të pllakave tektonike që rrethojnë Oqeanin Paqësor, ku ndodh aktiviteti i shpeshtë sizmik.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment