Bota

Fotot mahnitëse që morën çmime në “Siena International 2019”

Fituesit e këtij viti përfshijnë nga gamë të gjerë lëndësh të ndryshme estetike.

Në vitin e tij të 5-të të krijimit “Siena International Photo Awards” është tashmë një nga konkurset fotografike më mbresëlënëse në botë. Fituesit e këtij viti përfshijnë nga gamë të gjerë lëndësh të ndryshme estetike. “Disa vite më parë filluam këtë aventurë për të lidhur një qytet unikalisht të bukur dhe historik si Siena me një festival fotografish”, shpjegon Luca Venturi, themeluese e Festivalit. “Në këto pesë vjet, projekti ynë është bërë nga viti në vit, një ngjarje e pritur dhe vlerësuar në të gjithë botën“, vijoi më tej ajo.

Çmimi më i lartë shkoi për një foto të shkrepur në Liberi nga fotografi britanik dhe vullnetari i Kryqit të Kuq Jonathan Banks. “Ky ishte një fëmijë që ishte rritur në luftë dhe kishtë arsye të fortë për t’u trembur nga ushtarët dhe armët e tyre. Ai donte të merrte topin, por syt i kishte të trembur nga ushtari”, tha fotografi./ marrë nga New Atlas

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

(E.S. Dosja.al)

Shto Koment