Kuriozitete

FOTOT: Konkursi i parë i bukurisë, kush është shqiptarja nga Çamëria që u zgjodh miss-i i Turqisë

Shqiptarja me prejardhje nga Filati i Çamërisë, prej kohësh jetonte me familjen e saj në qytetin turk të Izmirit.
Featured image of article: FOTOT: Konkursi i parë i bukurisë, kush është shqiptarja nga Çamëria që u zgjodh miss-i i Turqisë Haxhire Mirushoglu

KOSOVË– Konkursi i parë i bukurisë në Turqi është zhvilluar në vitin 1936 dhe u fitua nga një vajzë nga Çamëria, e cila është Haxhire Mirushoglu.

Shqiptarja me prejardhje nga Filati i Çamërisë, prej kohësh jetonte me familjen e saj në qytetin turk të Izmirit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Babai i saj ishte Xhevat Mirushi, i cili njihej si patriot dhe atdhetar i rezistencës për shpërnguljen e çamëve nga trojet e tyre etnike, nga vitet 1920-1923.

(k.m/dosja.al)

Një Koment në “FOTOT: Konkursi i parë i bukurisë, kush është shqiptarja nga Çamëria që u zgjodh miss-i i Turqisë

  1. MISS TURKI ESHT ZHVILLUE ME 1929 PER TE PAREN HER !

Shto Koment